پاتوق دانشجويان كارشناسي ارشدMBA

محل تبادل نظر و گپ وگفتگوي دانشجويان كارشناسي ارشد ورودي نيمسال دوم 1388

تفاوت بین باور و نگرش چیست؟

نگرش (Attitude) و باور (Belief) دو واژه یا بهتر است بگویم دو متغیری هستند که نه تنها معنای جنرال و عمومی در بین افراد جامعه دارند، بلکه بخاطر تعاریف تخصصی که برای آنها در ترمینولوژی علم روانشناسی درنظر گرفته شده است از پر کاربرد ترین واژه های کلیدی در مقالات و پژوهش های مرتبط با آن بخشی از روانشناسی که مرتبط با علوم رفتاری (Behavioral studies) است می باشند و این نوع مطالعات از شایعترین پژوهشهای مالتی دیسیپلیناری است که شاخه های متعددی از علوم را در بر میگیرد
 منجمله: علوم روانشناسی، علوم پزشکی، توسعه بهداشت، علوم مدیریت، علوم فن آوری اطلاعات و ارتباطات، تجارت الکترونیک، بانکداری، بازاریابی و مارکتینگ، علوم ورزشی، و .... و تقریبا هرپژوهشگری که بخواهد به عوامل موثر(Predicting factors, explaining factors) در تصمیم (Intention) به بروز یک رفتار (Behavior) بپردازد، و یا اگر به زبان Research Methodology و آمار بخواهیم بگوییم، قصد داشته باشد سهم متغیرهای Predictor در Explain کردن واریانس در متغیر Outcome که هردو متغیر از عوامل روانشناختی باشند را محاسبه کند، ازاین نوع مطالعات استفاده می کند.


نگرش یا Attitude یعنی ارزیابی عمومی شما از یک رفتار یا یک واقعیت یا یک چیز. مثلا نگرش شما نسبت به پول دادن به متکدیان خیابانی ممکن است این باشد که شما این عمل را عملی با ارزش بدانید و یا دیگری ممکن است این عمل را عملی بی ارزش بداند

باور ( Belief )
یعنی این باورهای ما هستند که باعث شکل گیری نگرش ما نسبت به یک موضوع می گردند. 

اگر شما مثلا باور داشته باشید که پول دادن به متکدیان باعث زشت شدن چهره شهر می شود، این باور می تواند در ایجاد نگرش منفی در شمانسبت به پول دادن به متکدیان موثر باشد.
برعکس، اگر شما باور داشته باشید که پول دادن به متکدیان باعث حل مشکل یک عده بدبخت می شود، بنابراین این باور ممکن است باعث ایجاد نگرش مثبت در شمانسبت به پول دادن به متکدیان بشود.

از نظر تئوریک، کسی که بیشتر از همه به ارتباطات بین باورها و نگرش ها پرداخته است، آقای آیزن Ajzen و خالق تئوری مشهور رفتار برنامه ریزی شده (Theory of Planned Behavior=TPB) است. در این تئوری یک متغیر وابسته داریم به نام تصمیم یا Intention ، که این متغیر خود باعث بروز رفتار یا Behavior می شود. هر کس برای اینکه به کاری مبادرت ورزد لازم است که ابتدا تصمیم به انجام آن کار بگیرد.

+ نوشته شده در  پنجشنبه سی و یکم فروردین ۱۳۹۱ساعت 18:46  توسط عليرضا خلعتبري  | 

کم‌کم با فرو نشستن بحران اقتصادی که از سال ۲۰۰۸ دامن‌گیر اقتصاد جهان شده است و ایجاد ثبات نسبی، امکان قضاوت در مورد وضعیت کنونی کسب و کارها آسان‌تر شده است. لینک‌داین در همین راستا با بررسی داده‌های موجود خود به نمودار بسیار جالب زیر رسیده است: +

در این نمودار صنایع رشدیافته در طول سال‌های ۲۰۰۷ تا ۲۰۱۱ در سمت راست با رنگ سبز و صنایع در حال افول در سمت چپ با رنگ قرمز نمایش داهد شده‌اند. .

نکته‌ی جالب این‌جاست که این نمودار به‌سفارش آژانس فدرالی تهیه شده که مسئولیت تهیه‌ و گزارش آمارهای اقتصادی آمریکا را برعهده دارد. این آژانس سال‌های پیش این گزارش را خودش تهیه می‌کرده و امسال با توجه به رشد روزافزون لینک‌داین، این کار به این شرکت واگذار شده است!


منبع : گزاره ها / علی نعمتی شهاب

+ نوشته شده در  پنجشنبه سی و یکم فروردین ۱۳۹۱ساعت 18:30  توسط عليرضا خلعتبري  | 


دانشگاه علم و فرهنگ در راستاي اعتلاي فرهنگ كارآفريني اينترنتي اقدام به برگزاري پنج سمينار كاربردي و مطابق با فضا و شرايط كاري كشور نموده است.

1.      بهينه سازي براي موتورهاي جستجو (شنبه 9/2/91، ساعت 17- 20)

2.      بازاريابي ايميلي (دوشنبه 11/2/91، ساعت 17- 20)

3.      تحليل سايت (سه شنبه 12/2/91، ساعت 17- 20)

4.      كسب و كار اينترنتي خود را در دوران دانشجويي راه بياندازيد (چهارشنبه 13/2/91، ساعت 17- 20)

5.      طرح تجاري براي كسب و كارهاي اينترنتي (پنجشنبه 14/2/91، ساعت 17- 20)


مخاطبين:

مخاطب سيمنارها عموم جوانان، دانشجويان، والدين، معلولين حركتي، زنان سرپرست خانواده، كارمندان، سازمان‌ها، صاحبان وب سايت ها، وب مسترها و .... هستند.


محل برگزاري:

تهران، خیابان وصال شیرازی، روبروی سازمان انتقال خون، کوچه فردانش، پلاک 3، دانشگاه علم و فرهنگ، تلفن: 88968375 الی 6

 

تخفيف ويژه اعضا مديران ايران:

شهريه شركت در هر سمينار 57000 تومان است. كه طبق توافقات عمل آمده براي اعضا مديران ايران با 35 درصد (بيست هزار تومان) تخفيف ارائه مي‌شود.

 

نحوه ثبت نام:

  1. واريز مبلغ 37000 تومان به حساب ۱۳۵۸۶۵۰۰۱ بانک تجارت به نام دانشگاه علم و فرهنگ.
  2. مراجعه به سايت فارسي بيز و تكميل فرم ثبت نام. (در فرم ثبت "مديران ايران" را انتخاب نمايد تا از تخفيف ويژه اعضا بهرمند گردد)
  3. ارائه اصل فيش در روز سمينار.

 

توضيحات:

·         چنان چه از امکانات بانکداری اینترنتی برخوردار هستید، می‌توانید وجه را از طریق حواله اینترنتی(ساتنا یا پایا) با مشخصات شماره شبا IR260180000000000135865001، بانک تجارت، به نام دانشگاه علم و فرهنگ ارسال نمایید.

·         به شركت كننده‌هاي هر سمينار، گواهي نامه رسمي از سوي مركز آموزش‌هاي تخصصي دانشگاه اعطا مي‌گردد.

·         جهت اطلاعات بيشتر به farsibiz.com مراجعه نماييد.

+ نوشته شده در  پنجشنبه سی و یکم فروردین ۱۳۹۱ساعت 18:28  توسط عليرضا خلعتبري  | 

سلام خدمت همه ی شما مدیر ایرانی های عزیز ...
جناب آقای سید محمد میرجعفری  ، مدیر سایت بانکی
سه اینفورگرافیک قابل تامل را برای استفاده ی شما همراهان اندیشمند فرستاده اند که می تواند برای برایتان جالب و مفید باشد . ضمن تشکر بسیار از ایشان برای مشاهده ی هر کدام لطفا روی آنها کلیک بفرمایید .

+ نوشته شده در  پنجشنبه سی و یکم فروردین ۱۳۹۱ساعت 18:26  توسط عليرضا خلعتبري  | 


اولین همایش تخصصی دفتر مدیریت استراتژی 

3 خرداد ماه 1391 - سالن همایش های بین المللی رازی

لزوم دفتر مدیریت استراتژی
شكست در هم‌سوسازی فرآیندهای مدیریتی سازمان با استراتژی‌های آن، موجب ناتوانی قابل‌توجهی در دستیابی به پتانسیل استراتژی‌ها می‌شود. سازمان‌های پیشرو با ایجاد واحدی در سطح كلان شركت به نام دفتر مدیریت استراتژی، بر پیاده‌سازی استراتژی‌های خود تمركز كرده‌اند. سازماندهی این واحد جدید نشانگر خلایی در ساختار مدیریتی اكثر سازمان‌ها است. تمامی سازمان‌ها واحدهایی دارند كه منابع مالی، منابع انسانی، فن‌آوری اطلاعات، بازاریابی و كیفیت را مدیریت می‌كنند. اما تعداد بسیار كمی از آن‌ها واحدی با مسئولیت ویژه برای اداره استراتژی دارند. اگرچه اجرای استراتژی در نهایت به عهده مدیران ستادی و عملیاتی است، اما بدون اصول راهنمای مركزی، استراتژی از فرآیندهای كلیدی مدیریتی حذف و كم‌رنگ می‌شود.


10% :تخفیف ویژه اعضای مدیران ایران

دانلود اطلاعات و فرم ثبت نام

تلفن تماس: 22874490 - 22874491- 22874492

www.StrategyAcademy.ir

Inline image 1

دانلود اطلاعات و فرم ثبت نام

تلفن تماس: 22874490 - 22874491- 22874492

www.StrategyAcademy.ir
+ نوشته شده در  دوشنبه بیست و هشتم فروردین ۱۳۹۱ساعت 14:11  توسط عليرضا خلعتبري  | 

مثلث فساد: ساختنِ سازمانی سالم


Inline image 1

افراد سه دسته هستند:

درصد کمی از افراد، هر چقدر هم فرصت داشته باشند یا فشار اقتصادی بر آنها باشد، دچار فساد نمی شوند.

درصد دیگری از افراد فاسد و دزد هستند و باید به این دید به آنها نگاه کرد. تعداد این افراد نیز کم است.

اما اکثریت افراد در وضعیت مناسب، دچار فساد می شوند، و اگر آن وضعیت به وجود نیاید، نمی شوند. این فساد می تواند در انواع کوچک و بزرگ ظاهر شود، از امضای دروغِ یک فرمِ حضور و غیاب گرفته تا دستکاریِ گزارش های مالی.

زنجیرۀ علت و معلولیِ فساد در هر شکل و حالت آن به سه عامل منتهی می شود:


چند نمونه:

توجیه:

اگر از دفتر کاغذ بردارم برای کسی مشکلی پیش نمی آید.

امروز که سر کارم نبودم ساعت می زنم بقیه هم همین کار را می کنند.

چه اشکالی دارد اگر خودش می خواهد بابت این کار به من پول بدهد.

فشار:

اگر این پول را نگیرم اجاره خانه ام را نمی توانم پرداخت کنم.

مشتریان زیاد هستند و وقت کم است و باید برای تحویل دادن به موقع، به جای کالایی که قول داده بودیم جایگزینِ چینی استفاده می کنیم وگرنه جریمه می شویم.

این خانم دوست همسرم است نمی توانم جریمه اش کنم.

فرصت:

هیچ کس اینجا سر نمی زند و و قتی پول می گیریم آب از آب تکان نمی خورد.

هیئت مدیره فقط صفحه اول را می خوانند و بعد امضا می کنند

این انبار حساب و کتاب ندارد می توانم هر چه که می خواهم بردارم.

برای شناسایی این عوامل خوب است با کارکنان مصاحبه کنید. اعضای تازه کارِ سازمان این عوامل را راحت تر از افراد باسابقه شناسایی و بازگو می کنند؛ می توانید با نظر خواهی از این افراد در حین مصاحبه و بررسی عملکرد، که افراد به طور معمول پس از چند هفته و یک ماه کار در سازمان انجام می دهند، با آنها در مورد فرصت ها، فشارها و توجیه های منطقی فساد را که در سازمان احتمال آنها می رود صحبت کنید. این کار به کارکنان نیز نشان می دهد که به مسئله فساد توجه می کنید و به کارکنان اجازه می دهد آینده خود را در راستای سازمان ترسیم کنند و نه در راستای عوامل فساد، که فرهنگ سازمانی شما کمک می کند.

مقایسه تطبیقی سطح درآمد و مخارج زندگی و افزایش منطقی حقوق نیز باعث کاهش فساد می شود. با ارائه بهترین مزایا مانند بیمه خدمات درمانی، عضویت در اتحادیه های مالی، ارائۀ وام های مسکن و اتومبیل و مواردِ مشابه، هزینۀ فرصت از دست رفتۀ فساد را در سازمان برای کارکنان افزایش دهید.

هم زمان در روابط عمومی نیز مثلثِ فساد را از هم باز کنید و هم زمان، توجه سازمان را به اقداماتی که در راستای اعضا انجام می شود جلب کنید و نظر افراد را به نفع همگانی معطوف کنید.

تمرین: عوامل فساد را در محل کار یا زندگی خود شناسایی کنید. در سازمان شما چه اقداماتی در راستای رفع آنها انجام می شود؟ چه پیشنهادی برای رفع این عوامل دارید؟


منبع :مدرسه پرتو
+ نوشته شده در  دوشنبه بیست و هشتم فروردین ۱۳۹۱ساعت 14:11  توسط عليرضا خلعتبري  | 

درود بر شما اعضای اهل دانش مدیران  ایران  .

چند بار تا به حال در جلسه ی شرکت کرده اید که بعد از جلسه از زمانی که برای رفت و آمد و حضور در جلسه صرف کردید پشیمان شده اید ؟
یکبار ،  ده بار یا بیشتر ؟متاسفانه معمولا جواب اکثر ما بیش از ده بار است ... اما واقعا چرا ...؟؟

 به نظر من دلیل این موضوع دو چیز است :

اول آنکه در مورد تعیین شفاف موضوعات جلسه از قبل به میزان کافی تامل نمی کنیم و بدون اطلاعات اولیه ی کافی و با موضوعات عام مثل همکاری !! جلسه می گذاریم !

دوم آنکه استفاده حرفه ای از امکانات فناوری اطلاعات و ارتباطات را فراموش می کنیم !

در یکسال اخیر بیش از نود درصد جلسات کاری ما در مدیران ایران با در نظر گرفتن این دو موضوع به شکل تلفنی یا اینترنتی برگزار شده است!
جلسات داخلی ، جلسات با همکاران قبلی یا جلسات با همکاران جدید !

چرا وقتی ایمیل هست ، امکان چت صوتی و حتی چت ویدیویی هست زمان را برای رفت و آمد صرف کنیم ؟!
چرا وقتی اکثر ارتباطات و تبادلات کاری و حرفه ای را می توان اینترنتی پیش برد در این ترافیک ها و کمبود وقت ها از اینترنت استفاده ی حرفه ای تری نکنیم ؟

در هفته یی گذشت حتی در نشست مدیریتی دپارتمان کسب وکار مجتمع فنی هم به شکل اینترنتی حضور پیدا کردیم ..نمی دانید چه لذتی دارد در حالی که در محل کار خودتان نشسته اید و وقتی را در ترافیک و رفت و امد از دست نمی دهید از یک نشست مدیریتی یا کلاس آموزشی استفاده کنید .تازگی ها حتی کلاس های درس EMBA دپارتمان کسب و کار مجتمع فنی هم به شکل آنلاین قابل استفاده است و جالب است که استفاده از کلاس در حالی که در محل کار یا خانه ی خودمان نشسته ایم احساس آموزش متمدانه ی جالبی را در ما ایجاد می کند . انواع مختلف این نوع احساس ها در دنیای امروز با استفاده از ابزارهای مبتنی بر فناوری اطلاعات و ارتباطات واقعا دور از انتظار نیست ...

ولی واقعیت اینست که متاسفانه ما در ایران عادت نکرده ایم که ازقابلیت های  ICT  استفاده های حرفه ای کنیم .

خیلی از شرکت ها هنوز وب سایت ضعیفی دارند . وب سایتی که دیر به دیر به روز می شود .وب سایتی که ایمیل های آنرا پاسخ نمی دهند و وب سایتشان هیچ ویترین خوبی برای معرفی آنها نیست .
خیلی از مدیران هنوز استفاده ی حرفه ای از اینترنت را نیاموخته اند .
هنوز خیلی از مدیران هنوز جلسه های حضوری را به جلسات  اینترنتی ترجیح می دهند و لذت استفاده از آنرا تجربه نکرده اند .

اما ما با تجربه ی که در چند سال گذشته داشتیم روز به روز به اهمیت استفاده از ICT در ارتباطات و فعالیت های حرفه ای مدیران اعتقاد بیشتری پیدا کردیم ..حالا تصمیم گرفته ایم تجربیات خودمان را با شما به اشتراک بگذاریم ...
برخی از آنها ممکن است در قالب ارائه سرویس های مختلف به شما توسط مدیران ایران باشد ...(مثل کارگاه های آموزشی اینترنتی ، وبینار ها و کلاس های مختلف اینترنتی در زمینه های مختلف مدیریتی و... ) و برخی هم ممکن است معرفی خدمات خوب اینترنتی عرضه شده از طرف سایر همکاران باشد ...

لطفا اگر شما هم خدمات اینترنتی خوبی در جهت ارتقای مهارت های حرفه ای مدیران ارائه می دهید حتما به ما اطلاع دهید ...

راستی در حال طراحی یک دوره اینترنتی ویژه کاربردهای حرفه ای ICT برای مدیران هستیم ...اگر فکر میکنید مطلبی باید در سناریوی آموزشی آن لحاظ شود لطفا ما را از نظرات خوب خودتان بی بهره نگذارید ..


با آرزوی رشد روز افزون بینش و دانش مدیران ایران
ندا مفاخری
مدیر یادگیری الکترونیکی مدیران ایران

+ نوشته شده در  دوشنبه بیست و هشتم فروردین ۱۳۹۱ساعت 14:10  توسط عليرضا خلعتبري  | با همسرم داشتیم توی یکی از پاساژ ها قدم می زدیم ؛ سر ظهر بود و پاساژ هم خلوت .
از جلوی یکی از عطر فروش ها که بصورت دکه ای هستند رد شدیم .. همانهایی که توی ایستگاه های مترو هم هستند .. مرد جوانی کاغذ های عطر زده اش را مؤدبانه تعارف کرد . ما هم برداشتیم و بو کردیم ... در واقع ما در تله افتادیم !

1. ابتدا مشتری را جذب کنید
شگرد اولیه این فروشندگان حرفه ای خیلی ساده است ؛ با درخواست از شما برای بو کردن عطر های جدیدشان بدون درخواست اولیه خرید ، فقط می خواهند که شما را جذب کنند تا بتوانند در فرصت مناسب قدم بعدی را بردارند .
2. مشتری را بشناسید
آقای عطر فروش سعی داشت از روی ظاهر ، گفتار و برخورد ما ، اخلاق ما را شناسایی کند . حتی خیلی با احترام از ما سوال کرد : در مورد علایقمان ، شغلمان و ...
3. پیشنهاد خاص بدهید
آقا مجید (فروشنده) سعی کرد مناسب شخصیت ما پیشنهاد اولیه اش را مطرح کند . مثلاً با توجه به اینکه شما در جلسات زیادی شرکت می کنید ، این عطر مجلسی را به شما پیشنهاد می کنم . آقا مجید یک شیشه کوچک از عطری که به نظر مناسب تر بود را برای ما پر کرد !
4. یک قدم جلوتر بروید
ما هیچ تصمیمی برای خرید عطر نداشتیم ولی شیشه ای که آقا مجید پر کرد ، باعث شد ما فراموش کنیم که قصد خرید عطر نداریم !! به همین سادگی مجید خان به مرحله بعدی و تکمیل پیشنهاداتش رفت . قدم بعدی این بود که او یک شیشه سه برابر بزرگتر برداشت و آن را با همین عطر پر کرد و پیشنهاد داد که شما به جای قیمت 3 برابر ، این را با قیمت دو برابر بخرید . در اینجا ما ناخودآگاه در نقش یک خریدار مصمم رفته بودیم !
5. هدیه بدهید
فروشنده مطرح کرد که اگر این عطر را بخرید ، یک شیشه اشانتیون هم از من هدیه می گیرید که می توانید همین عطر یا عطر دلخواه دیگری را برای اشانتیون انتخاب کنید . خب تصور داشتن یک شیشه عطر کوچک در جیب لباس ، آن هم رایگان ، تصور خوبی است !
6. محصول یا خدماتی با کیفیت ارائه دهید
بار قبلی که از همین عطرفروشی ها خرید کرده بودم ، راضی بودم . همین دلیل خوبی بود برای مقاومت کمتر و خرید مجدد .
7. مشتری را تایید کنید
وقتی یکی از عطر ها را بو کردم ، گفتم که این عطر قدیمی و اصیل است . مجید گفت آفرین ... کاملاً درسته ، این یک عطر اصیل است ! شما خیلی خوب تشخیص دادید !
هر چند ما این ترفندهای فروش را می شناختیم و از اول صحبت ها به روش فروش آقا مجید دقت می کردیم ، ولی حرف های سنجیده و حساب شده اش باعث رضایت ما و جذب شدن به حرفهایش می شد .
8. به مشتری اطمینان دهید
در بین صحبت ها برای اثبات اصل بودن عطر ها ، مجید مخزن های عطرش را که روی آن نام تولید کننده را نوشته بود نشانمان داد که باعث اطمینان بیشتر ما شد . دلیلی نمی دیدیم که بخواهیم بیشتر تحقیق کنیم !
9. تضمین کنید
اگر واقعاً به کالا یا خدماتی که ارائه می دهید ، اعتماد دارید ، چرا آن را تضمین نکنید ؟ این کاری بود که این فروشنده توانا با ما کرد .
10. خدمات پس از فروش بدهید
مجید گفت هر وقت احساس کردید از این عطر خوشتان نمیاد ، بیایید و آن را عوض کنید . این کار برای فروشنده ما هزینه زیادی نداشت ولی اطمینانی که به ما می داد ، دلیلی برای نخریدن باقی نمی گذاشت .

به همین سادگی ، ما دو شیشه بزرگ عطر خریدیم ، بی آنکه نیازی به خریدن آنها داشته باشیم !

منبع : مدیران ایران - شاهین شاکری

+ نوشته شده در  دوشنبه بیست و هشتم فروردین ۱۳۹۱ساعت 7:47  توسط عليرضا خلعتبري  | 

عنوان (انگلیسی):
نشریه: فصلنامه دانش مديريت (منتشر نمي شود)
شماره: فصلنامه دانش مديريت (منتشر نمي شود) (دوره: ۲۷و۲۸، شماره: )
نویسنده: دكتر عزيزا... معمارياني ، عادل آذر
کلیدواژه‌ها : -
کلیدواژه‌ها (انگلیسی): -
چکیده:

با توجه به محدوديت عقلايي ، كه هر انسان به تنهايي دچار آن است ، شايد همكاري و تشريك مساعي گروهي تنها راه دستيابي به يك سيستم تصميم گيري منطقي ، منظم ، جامع و كامل باشد . سازمانهاي مدرن امروزي چنان وسيع و پيچيده شده اند كه مديريت آنها از عهده يك فرد به تنهايي بر نمي آيد و مدير مجبور است در تصميم گيري ها و اداره امور سازمان ، از ديگران كمك بگيرد .
پيچيدگي تصميميات مديريت باعث خواهد شد كه مدير براي تصميم گيري بهتر ، از افراد متعهد و با موقعيتهاي شغلي مختلف و تخصصهاي گوناگون دعوت به عمل اورد . در جايي كه از نظر پست و مقام ، تفاوتهايي ميان اعضاي گروه وجود دارد ، احتمال اينكه عضو با نفوذي اعضاي ديگر را تحت تسلط و نفوذ خود قرار دهد ، بسيار زياد است . كنش متقابل ارتباطي در يك تصميم گيري گروهي در مقايسه با تصميم فردي مي تواند هم موجب افزايش و هم موجب كاهش كيفيت تصميم گردد. وقتي اعضاي يك گروه عملاً رو در روي هم قرار مي گيرند و به كنش متقابل با هم مي پردازند ، مي توانند ضمن عيبجويي از همديگر ، ديگران را نيز براي انطباق دادن با خود ، تحت فشار قرار دهند . به علاوه موقعيت افرادي كه ار تخصص بالا و يا از سن و تجربه زياد برخوردارند به افراد كم تجربه و جوان فرصت ارائه نظر نخواهد داد. يكي ديگر از مشكلات تصميم گيري گروهي ، پديده تكفردي است . اين مشكل هنگامي كه تأكيد بر يكپارچگي و انسجام گروهي ، حالت افراطي به خود مي گيرد و احساس شديد و قوي « ماديون » در ان ايجاد مي شود به وجود مي ايد.
از روشهاي متعددي براي موثر كردن تصميم گيري چون توفان مغزي ، روش دلفي و تكنيك گروه اسمي استفاده شده است. اگر چه استفاده از اين فنون تا حدودي مشكلات تصميم گيريهاي گروهي را حل كرده است ولي بكارگيري آنها به جهت زمان و هزينه ، خالي از اشكال نيست . به علاوه در دنياي پيچيده و متلاطم امروزي پيچيدگي تصميمات به حدي است كه عملاً استفاده از روشهاي ذكر شده غير ممكن مي شود و نياز به يك روش جامع بيش از پيش احساس مي گردد.
فرايند تحليل سلسسله مراتبي (AHP) يكي از معروفترين فنون تصميم گيري چند منظوره است كه اولين بار توسط توماس . ال . ساعتي عراقي الاصل در دهه 1970 ابداع گرديد . اين روش در هنگامي كه عمل تصميم گيري با چند گزينه رقيب و معيار تصميم گيري روبرو است مي تواند استفاده گردد. معيارهاي مطرح شده مي توانند كمّي و كيفي باشند . اساس اين روش تصميم گيري بر مقايسات زوجي نهفته است . تصميم گيرنده با فراهم آوردن درخت سلسله مراتب تصميم ، آغاز مي كند . درخت سلسله مراتب تصميم ، عوامل مورد مقايسه و گزينه هاي رقيب مورد ارزيابي در تصميم را نشان مي دهد . سپس يك سري مقايسات زوجي انجام مي گيرد . اين مقيسات وزن هر يك از فاكتورها را در راستاي گزينه هاي رقيب مشخص مي سازد . در نهايت منطق AHP به گونه اي ماتريسهاي حاصل از مقايسات زوجي را با همديگر تلفيق مي سازد كه تصميم بهينه حاصل آيد.
AHP در آغاز براي تصميم گيريهاي انفرادي در يك محيط متلاطم و فازي ارائه شد . سپس در دهه هشتاد به چگونگي استفاده از آن در تصميم گيري هاي گروهي پرداخته شد . استفاده از AHP در تصميم گيريهاي گروهي باعث خواهد شد كه نه تنها مزاياي فنون تصميم گيري گروهي حفظ شود بلكه معايب آنها ( همانند سرعت ، هزينه و تكفكري ) برطرف شود.
در اين مقاله تلاش خواهد شد كه به كاربرد AHP در هماهنگ كردن تصميمات اعضاي گروه پرداخته شود . AHP به تصميم گيرنده عالي كمك خواهد كرد كه به گونه اي تصميمات تمام اعضاي گروه را با همديگر تركيب كند كه تصميم بهينه در برگيرنده نظريات همه اعضا باشد . در اين مقاله مراحل تصميم گيري گروهي به كمك AHP با استفاده از يك مثال تشريح خواهد شد؛ در اينمثال فرض خواهد شد كه گروه از يك كميته سه نفره تشكيل مي شود و مديريت سازمان مي خواهد از تصميمات آنها براي انتخاب يك سيستم كامپيوتري جديد استفاده كند.

چکیده (انگلیسی):

With respect to bounded rationality of any individual reasoning power perhaps cooperation and participative group work is the only way to achieve a logical,
structured comprehensive decision making. To days modern organizations are so big and complicated that their management is not possible with a single manager so that a manager is obliged to get help from the others in decision making and administration.
Up to now different methods in managing for the effectiveness of group decision making such as brain storming, Delphi method and nominal group techinque have been designed which all of them have certain degrees of short commings in time, costs and Intellectual.
AHP is a modern technique which solves this problem to a greater extent. This method not only has the advantages of other techniques hut because of its very nature of mathematical logic has the capacity of combining the qualitative and quantitative criterion for multiple choice comparisons.
The essence of AHP is based on the decision hierarchy tree. The group member should at first build the decision hierarchy. In this tree the first level is the level of objectives and the last level is the level of competing choices and the middle level is decision making factors.
In this article the application of AHP in coordinating the decisions of group
members has been introduced.
AHP technique will help the top level decision maker to combine and coordinate optimally the decisions of multiple group member.

فایل مقاله : [دریافت (651.6 kB)] ‏945 دریافت تاكنون
+ نوشته شده در  دوشنبه بیست و هشتم فروردین ۱۳۹۱ساعت 7:19  توسط عليرضا خلعتبري  | 

در علم تصميم‌گيري كه در آن انتخاب يك راهكار از بين راهكارهاي موجود و يا اولويت‌بندي راهكارها مطرح است،‌ چند سالي است كه روشهاي ²تصميم گيري با شاخص‌هاي چند گانه «MADM» جاي خود را باز كرده‌اند. از اين ميان روش تحليل سلسله مراتبي (AHP) بيش از ساير روشها در علم مديريت مورد استفاده قرار گرفته است. فرايند تحليل سلسله مراتبي يكي از معروفترين فنون تصميم گيري چند منظوره است كه اولين بار توسط توماس ال. ساعتي عراقي الاصل در دهه 1970 ابداع گرديد. فرايند تحليل سلسله مراتبي منعكس كننده رفتار طبيعي و تفكر انساني است. اين تكنيك، مسائل پيچيده را بر اساس آثار متقابل آنها مورد بررسي قرار مي‌دهد و آنها را به شكلي ساده تبديل كرده به حل آن مي‌پردازد.

فرايند تحليل سلسله مراتبي در هنگامي كه عمل تصميم گيري با چند گزينه رقيب و معيار تصميم گيري روبروست مي‌تواند استفاده گردد. معيارهاي مطرح شده مي‌تواند كمي و كيفي باشند. اساس اين روش تصميم گيري بر مقايسات زوجي نهفته است. تصميم گيرنده با فرآهم آوردن درخت سلسله مراتبي تصميم آغاز مي‌كند. درخت سلسله مراتب تصميم، عوامل مورد مقايسه و گزينه‌هاي رقيب مورد ارزيابي در تصميم را نشان مي‌دهد. سپس يك سري مقايسات زوجي انجام مي‌گيرد. اين مقايسات وزن هر يك از فاكتورها را در راستاي گزينه‌هاي رقيب مورد ارزيابي در تصميم را نشان مي‌دهد. در نهايت منطق فرآيند تحليل سلسله مراتبي به گونه‌اي ماتريسهاي حاصل از مقايسات زوجي را با يكديگر تلفيق مي‌سازد كه تصميم بهينه حاصل آيد.

 

اصول فرآيند تحليل سلسله مراتبي

توماس ساعتي (بنيان گزار اين روش) چهار اصل زير را به عنوان اصول فرآيند تحليل سلسله مراتبي بيان نموده و كليه محاسبات، قوانين و مقررات را بر اين اصول بنا نهاده است. اين اصول عبارتند از:

شرط معكوسي: اگر ترجيح عنصر A بر عصر B برابر n باشد، ترجيح عنصر B بر عنصر A برابر  خواهد بود.

اصل همگني: عنصرA با عنصر B بايد همگن و قابل مقايسه باشند. به بيان ديگر برتري عنصر A بر عنصر B نمي‌تواند بي نهايت يا صفر باشد.

وابستگي: هر عنصر سلسله مراتبي به عنصر سطح بالاتر خود مي‌تواند وابسته باشد و به صورت خطي اين وابستگي تا بالاترين سطح مي‌تواند ادامه داشته باشد.

انتظارات[1]: هرگاه تغييري در ساختمان سلسله مراتبي رخ دهد پروسة ارزيابي بايد مجدداً انجام گيرد. (قدسي پور،1381،ص6).

 

مدل فرايند تحليل سلسله مراتبي

بكارگيري اين روش مستلزم چهار قدم عمده زير مي‌باشد:

الف) مدل سازي

در اين قدم، مسأله و هدف تصميم گيري به صورت سلسله مراتبي از عناصر تصميم كه با هم در ارتباط مي‌باشند، در آورده مي‌شود. عناصر تصميم شامل «شاخصهاي تصميم گيري» و «گزينه‌هاي تصميم» مي‌باشد. فرايند تحليل سلسله مراتبي نيازمند شكستن يك مساله با چندين شاخص به سلسله مراتبي از سطوح است. سطح بالا بيانگر هدف اصلي فرايند تصميم گيري است. سطح دوم، نشان دهنده شاخص‌هاي عمده و اساسي "كه ممكن است به شاخص‌هاي فرعي و جزئي تر در سطح بعدي شكسته شود) مي‌باشد. سطح آخر گزينه‌هاي تصميم را ارائه مي‌كند. در شكل زیر سلسله مراتب يك مساله تصميم نشان داده شده است (مهرگان،1383،ص170).

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 


ب) قضاوت ترجيحي (مقايسات زوجي)

انجام مقايساتي بين گزينه‌هاي مختلف تصميم،‌ بر اساس هر شاخص و قضاوت در مورد اهميت شاخص تصميم با انجام مقايسات زوجي، بعد از طراحي سلسله مراتب مساله تصميم، تصميم گيرنده مي‌بايست مجموعه ماتريسهايي كه به طور عددي اهميت يا ارجحيت نسبي شاخص‌ها را نسبت به يكديگر و هر گزينه تصميم را با توجه به شاخص‌ها نسبت به ساير گزينه‌ها اندازه‌گيري مي‌نمايد، ‌ايجاد كند. اين كار با انجام مقايسات دو به دو بين عناصر تصميم (مقايسه زوجي) و از طريق تخصيص امتيازات عددي كه نشان دهنده ارجحيت يا اهميت بين دو عنصر تصميم است، صورت مي‌گيرد.

 

 

 

 

براي انجام اين كار معمولا از مقايسه گزينه‌ها با شاخص‌هايi ام نسبت به گزينه‌ها يا شاخص‌هاي j ام استفاده مي‌شود كه در جدول زیر نحوه ارزش گذاري شاخص‌ها نسبت به هم نشان داده شده است.

 

 

ارزش گذاري شاخص‌ها نسبت به هم

ارزش ترجيحي

وضعيت مقايسهi نسبت به j

توضيح

1

اهميت برابر

گزينه يا شاخص i نسبت به j اهميت برابر دارند و يا ارجحيتي نسبت به هم ندارند.

3

نسبتاً مهمتر

گزينه يا شاخص i نسبت به j كمي مهمتر است.

5

مهمتر

گزينه يا شاخص i نسبت به j مهمتر است.

7

خيلي مهمتر

گزينه يا شاخص i داراي ارجحيت خيلي بيشتري از j است.

9

كاملاً مهم

گزينه يا شاخص مطلقاً i از j مهمتر و قابل مقايسه با j نيست.

2و4و6و8

 

ارزشهاي مياني بين ارزشهاي ترجيحي را نشان مي‌دهد مثلا 8، بيانگر اهميتي زيادتر از 7 و پايين‌تر از 9 براي I است.

 

 

ج) محاسبات وزن‌هاي نسبي

تعيين وزن «عناصر تصميم» نسبت به هم از طريق مجموعه‌اي از محاسبات عددي .قدم بعدي در فرايند تحليل سلسله مراتبي انجام محاسبات لازم براي تعيين اولويت هر يك از عناصر تصميم با استفاده از اطلاعات ماتريس‌هاي مقايسات زوجي است. خلاصه عمليات رياضي در اين مرحله به صورت زير است.

مجموع اعداد هر ستون از ماتريس مقايسات زوجي را محاسبه كرده، سپس هر عنصر ستون را بر مجموع اعداد آن ستون تقسيم مي‌كنيم. ماتريس جديدي كه بدين صورت بدست مي‌آيد، «ماتريس مقايسات نرمال شده» ناميده مي‌شود.

ميانگين اعداد هر سطر از ماتريس مقايسات نرمال شده را محاسبه مي‌كنيم. اين ميانگين وزن نسبي عناصر تصميم با سطرهاي ماتريس را ارائه مي‌كند.

د) ادغام وزنهاي نسبي

به منظور رتبه‌بندي گزينه‌هاي تصميم، در اين مرحله بايستي وزن نسبي هرعنصر را در وزن عناصر بالاتر ضرب كرد تا وزن نهايي آن بدست آيد. با انجام اين مرحله براي هر گزينه، مقدار وزن نهايي بدست مي‌آيد.

 

سازگاري در قضاوت‌ها

تقريباً تمامي محاسبات مربوط به فرايند تحليل سلسله مراتبي بر اساس قضاوت اوليه تصميم گيرنده كه در قالب ماتريس مقايسات زوجي ظاهر مي‌شود، صورت مي‌پذيرد و هر گونه خطا و ناسازگاري در مقايسه و تعيين اهميت بين گزينه‌ها و شاخص‌ها نتيجه نهايي به دست آمده از محاسبات را مخدوش مي‌سازد. نرخ ناسازگاري[2] كه در ادامه با نحوه محاسبه آن آشنا خواهيم شد، وسيله‌اي است كه سازگاري را مشخص ساخته و نشان مي‌دهد كه تا چه حد مي‌توان به اولويتهاي حاصل از مقايسات اعتماد كرد. براي مثال اگر گزينه A نسبت به B مهمتر (ارزش ترجيحي 5) و B نسبتا مهمتر (ارزش ترجيحي 3) باشد، آنگاه بايد انتظار داشت A نسبت به C خيلي مهمتر (ارزش ترجيحي 7 يا بيشتر) ارزيابي گردد يا اگر ارزش ترجيحي A نسبت به B، 2 و B نسبت به C،‌ 3 باشد آنگاه ارزش A نسبت به C بايد ارزش ترجيحي 4 را ارائه كند. شايد مقايسه دو گزينه امري ساده باشد، اما وقتيكه تعداد مقايسات افزايش يابد اطمينان از سازگاري مقايسات به راحتي ميسر نبوده و بايد با به كارگيري نرخ سازگاري به اين اعتماد دست يافت. تجربه نشان داده است كه اگر نرخ ناسازگاري كمتر از 10/0 باشد سازگاري مقايسات قابل قبول بوده و در غير اينصورت مقايسه‌ها بايد تجديد نظر شود. قدم‌هاي زير براي محاسبه نرخ ناسازگاري به كار گرفته مي‌شود:

گام 1. محاسبه بردار مجموع وزني: ماتريس مقايسات زوجي را در بردار ستوني «وزن نسبي» ضرب كنيد بردار جديدي را كه به اين طريق بدست مي‌آوريد، بردار مجموع وزني[3] بناميد.

گام 2. محاسبه بردار سازگاري: عناصر بردار مجموع وزني را بر بردار اولويت نسبي تقسيم كنيد. بردار حاصل بردار سازگاري[4] ناميده مي‌شود.

گام 3. بدست آوردن lmax، ميانگين عناصر برداري سازگاري lmax را به دست مي‌دهد.

گام 4. محاسبه شاخص سازگاري: شاخص سازگاري بصورت زير تعريف مي‌شود:

 


n عبارتست از تعداد گزينه‌هاي موجود در مساله

گام 5. محاسبه نسبت سازگاري: نسبت سازگاري از تقسيم شاخص سازگاري برشاخص تصادفي[5] بدست مي‌آيد.

 

نسبت سازگاري 1/0 يا كمتر سازگاري در مقايسات را بيان مي‌كند(مهرگان،1383،ص173-170)

شاخص تصادفي از جدول زیر استخراج مي‌شود.

 

شاخص تصادفي (مهرگان،1383،ص173)

10

9

8

7

6

5

4

3

2

1

N

51/1

45/1

41/1

32/1

24/1

12/1

9/0

58/0

0

0

RI

 

 

 

منابع:

مهرگان، محمد رضا، " پژوهش عملیاتی پیشرفته "، انتشارات کتاب دانشگاهی، چاپ اول، 1383.

قدسی پور، سید حسن، " مباحثی در تصمیم گیری چند معیاره "، انتشارات دانشگاه امیر کبیر، چاپ سوم، 1381.

 

+ نوشته شده در  دوشنبه بیست و هشتم فروردین ۱۳۹۱ساعت 7:17  توسط عليرضا خلعتبري  | 

آغاز هر سال میلادی همراه است با انتشار تعداد زیادی گزارش توسط نهادها و شرکت‌های بین‌المللی درباره‌ی سالی که گذشت و سالی که در پیش رو است. بد ندیدم چهار گزارش معتبر و مهم را در یک پست برای استفاده‌ی همه معرفی کنم:

Doing Business In Iran 2012: این گزارش که در ابتدای هر سال توسط بانک جهانی منتشر می‌شود به بررسی وضعیت فرایندهای راه‌اندازی و مدیریت کسب و کارها در کشورهای مختلف می‌پردازد. گزارش بسیار بسیار جالبی است که خواندن‌ش چه مدیر باشید و چه کارآفرین و چه مشاور باشید و چه کارشناس مفید خواهد بود.

The Global Competitiveness Report 2011-2012: احتمالا اسم مجمع جهانی اقتصاد یا همان اجلاس داووس را شنیده‌اید. این اجلاس در ابتدای هر سال میلادی برای گفتگو در مورد چگونگی توسعه‌ی اقتصادی جهان در داووس سوئیس برگزار می‌شود. این مجمع هر سال در زمان برگزاری اجلاس خود این گزارش را در مورد مقایسه‌ی رقابت‌پذیری کشورهای جهان منتشر می‌کند.

Accenture Technology Vision 2012:پیش‌بینی‌های شرکت معظم اکسنچر در مورد وضعیت صنعت فناوری اطلاعات در سال ۲۰۱۲٫

Deloitte’s annual Technology Trends 2012: این یکی هم پیش‌بینی‌های شرکت معظم دیلویت در مورد روندهای فناوری (همه‌ی فناوری‌های های‌تک از جمله آی‌تی) در سال ۲۰۱۲٫

The 2012 Digital Marketer: Benchmark and Trend Report: این هم یک گزارش منتشر شده در مورد وضعیت بازاریابی دیجیتال در سال ۲۰۱۲٫

پ.ن. تمام لینک‌ها مستقیم به فایل PDF گزارش داده شده‌اند تا بتوانید از همین‌جا دانلودشان کنید.

منبع: وب سایت خوب گزاره ها

--
+ نوشته شده در  شنبه بیست و ششم فروردین ۱۳۹۱ساعت 13:47  توسط عليرضا خلعتبري  | 

جان ساندرلند، مدیر عامل سابق یکی از شرکت‌های محصولات غذایی در آمریکا، در مقابل استدلال مدیرانش مبنی بر اینکه می‌توان یا فروش را افزایش داد یا حاشیه سود را، و نه هر دو را، با یک تمثیل پاسخ می‌داد. او زمانی را به مدیر یادآوری می‌کرد که انسان‌ها در کلبه‌های گلی زندگی می‌کردند و در تلاش بودند که هم کلبه را گرم نگاه دارند و هم از نور خورشید در داخل کلبه بهره ببرند: یک سوراخ در دیوار کلبه باعث می‌شد بتوان از نور روز استفاده کرد اما سرما هم به درون کلبه راه می‌یافت؛ بستن سوراخ باعث می‌شد درون کلبه گرم شود اما کاملاً تاریک باشد. اختراع شیشه داشتن همزمان گرما و نور را امکان پذیر کرد. او سپس می‌پرسید: «جان ساندرلند، مدیر عامل سابق یکی از شرکت‌های محصولات غذایی در آمریکا، در مقابل استدلال مدیرانش مبنی بر اینکه می‌توان یا فروش را افزایش داد یا حاشیه سود را، و نه هر دو را، با یک تمثیل پاسخ می‌داد. او زمانی را به مدیر یادآوری می‌کرد که انسان‌ها در کلبه‌های گلی زندگی می‌کردند و در تلاش بودند که هم کلبه را گرم نگاه دارند و هم از نور خورشید در داخل کلبه بهره ببرند: یک سوراخ در دیوار کلبه باعث می‌شد بتوان از نور روز استفاده کرد اما سرما هم به درون کلبه راه می‌یافت؛ بستن سوراخ باعث می‌شد درون کلبه گرم شود اما کاملاً تاریک باشد. اختراع شیشه داشتن همزمان گرما و نور را امکان پذیر کرد. او سپس می‌پرسید: «شیشه کجاست؟»؟»

+ نوشته شده در  شنبه بیست و ششم فروردین ۱۳۹۱ساعت 13:47  توسط عليرضا خلعتبري  | 

به عنوان یک مدیر، حتماً میدونید که اگر کارکنان را برای حل مسائل و مشکلات درگیر موضوع کنید، چه نتایج فوق العاده ای می گیرید.

کن ایورسون، رئیس هیات مدیره “نیوکور” شرکت تولید فولاد چندین میلیارد دلاری، این موضوع رو در آغاز فعالیت شرکتش تجربه کرده:

در واحد تولیدی “ایورسون” محصولات ریخته گری شده زیادی که به عنوان قطعات هواپیما ساخته می شد، مردود شناخته می شد.روش وی این بود که خرابی را به کارگران نشان می داد و سپس به آنها نشان می داد که چگونه کیفیت کارشان را اصلاح کنند.ایورسون خواست که کارکنان محرک اصلی پیشرفت شوند.بنابراین او و سرپرست سالن، میز قرمز بزرگی را در میانه سالن تولید قرار دادند و تمامی محصولات رد شده را که در هر روز تولید می شد روی میز انباشته می کردند.

نتیجه: کارکنان می آمدند و قطعات معیوب را نگاه می کردند. آنها را آزمایش می کردند و در مورد انطباق نداشتن محصولات با ویژگی های تعریف شده، صحبت می کردند.انها به سرعت به این نتیجه رسیدند که بیشتر خطاهای ناشی از مشکلات ریخته گری قابل پیش گیری است.هر یک از کارکنان نظری درباره کاهش نرخ خرابی ها می دادند.شش هفته بعد، تعداد قطعات ریخته گری معیوب روی میز قرمز رنگ بدون اینکه مدیر یا سرپرست تولید کلامی به زبان بیاورد، به شدت کاهش یافت.

منبع: سخن ساده-درس هایی از یک فعالیت ،نوشته: کن ایورسون

+ نوشته شده در  پنجشنبه بیست و چهارم فروردین ۱۳۹۱ساعت 13:24  توسط عليرضا خلعتبري  | 

 

سهروردي جنوبي - ملايري پور غربي - شماره 37 - ساختمان آريانا - واحد 4

www.aryanapm.com             88348498 - 88348491 - 88342908              info@aryanapm.com

فرم ثبت نام آنلاين

 

 

email sender: www.betsa.ir

+ نوشته شده در  چهارشنبه بیست و سوم فروردین ۱۳۹۱ساعت 15:41  توسط عليرضا خلعتبري  | 


امروزه نظام حاکمیت شرکتی یکی از مهمترین اجزاء کسب و کار و پیش زمینه توسعه فعالیت در بنگاه های مختلف می باشد که در سطح خرد موجب دست یابی به اهداف شرکت و در بعد کلان منجر به تخصیص بهینه منابع می شود. یکی از مهمترین اجزاء تاثیرگذار در نظام حاکمیت شرکتی خوب طراحی ساختار مناسب هیئت مدیره با در نظر داشتن ترکیب بهینه می باشد که از مهمترین الزامات تحقق اهداف تصریح شده در چشم انداز شرکت تلقی می شود. بررسی شرکت های مختلف ایرانی بیانگر وجود چالش ها و ضعف های بسیاری در هیئت مدیره می باشد که ناظر بر ابعاد مختلف آن بوده و ماهیت و فلسفه هیئت مدیره به عنوان رکن اصلی تصمیم گیری در شرکت را خدشه دار نموده است.
در این دوره به دنبال آن هستیم تا با بررسی مهمترین موارد ناظر بر افزایش کارایی هیئت مدیره در جهت توسعه نظام مدیریت در شرکت گام برداریم. این موارد عبارتند از:

1-  نظام حاکمیت شرکتی
2- ترکیب هیئت مدیره و ساختار آن
3-   مهمترین چالش های هیئت مدیره در شرکت های ایرانی
4-  نحوه طراحی یک ساختار هیئت مدیره موثر 

در این راستا، دپارتمان مدیریت و کسب و کار مجتمع فنی تهران، اقدام به برگزاری دوره "چگونه هیأت مدیره موفقی داشته باشیم؟" در روز 7 اردیبهشت می نماید

 
 


اطلاعات بیشتر

شماره تماس مستقیم: 22085026-22084833
http://management.mft.info/04/Fa/default.aspx
+ نوشته شده در  چهارشنبه بیست و سوم فروردین ۱۳۹۱ساعت 15:40  توسط عليرضا خلعتبري  | 

مروري بر نظريه توسعه به مثابه آزادي
آزادي‌همه‌جانبه؛ عصاره توسعه پايدار

معصومه محموديان*
فرآيند توسعه، تلاش آگاهانه انسان‌ها براي كاهش نابرابري‌هاي اقتصادي و اجتماعي و تغيير وضعيت كلي جامعه به سمت بهبود و پيشرفت است.


ارتقاي چشمگير شرايط زندگي مردم در جوامع توسعه‌يافته، ساير كشورها را به پيروي از آنان براي رسيدن به همان شرايط مطلوب راغب كرد. آنچه كه به وضوح مشاهده مي‌شد، رشد اقتصادي، افزايش درآمدها و رفاه بود و آنچه به چشم نمي‌آمد، ارزش‌ها، هنجارها و بسترهاي اجتماعي بود كه زمينه‌ساز و حامي اين تحول بودند.
به اين‌گونه تدريجا برنامه‌ريزي براي توسعه، تبديل به تلاش براي افزايش نرخ رشد اقتصادي و درآمد شد. آمارتيا سن در كتاب «توسعه به مثابه آزادي» بر ارزش‌هايي تاكيد مي‌كند كه گويا در رويكردهاي رايج توسعه‌اي، مغفول مانده‌اند. به اين ترتيب وي ريشه‌هاي اساسي حركت به سمت يك زندگي ارزشمند را يادآوري مي‌كند.
شكاف بين برداشتي از «توسعه» كه صرفا متمركز بر ثروت اقتصادي است، با برداشت وسيع‌تري كه به كليه جنبه‌هاي يك «زندگي مطلوب» توجه دارد، سبب ايجاد فضا براي رويكردي مي‌شود كه ارزشيابي نتايج برنامه‌هاي توسعه را از انحصار تكنيك‌هاي صوري، نگاه كردن به آمار و ارقام رايانه‌اي و پژوهش‌هاي اقتصادسنجي‌وار خارج كرده، آن را جهت تحليل نهادها و الگوهاي ارتباط متقابل بين اقتصاد و جامعه، در حوزه نقش‌آفريني تحليل‌هاي اقتصادي قرار مي‌دهد.

پنج نوع آزادي كليدي محرك توسعه

«سن» آزادي پايدار متكي به مسووليت را موتور توسعه مي‌داند و توسعه را از ميان برداشتن «ناآزادي» (Unfreedom)‌هايي تعريف مي‌كند كه فرصتي اندك و انتخابي ناچيز براي نقش‌آفريني و مختار بودن مردم بر جاي مي‌نهد. در ديدگاه توسعه به عنوان رشد درآمد ناخالص ملي يا صنعتي شدن، معمولا اين سوال مطرح مي‌شود كه آيا آزادي‌هاي سياسي و اجتماعي مانند مشاركت اجتماعي يا فرصت دسترسي به آموزش‌هاي اساسي در توسعه نقش دارند؟

از ديدگاه «سن»، اينها خود اجزاي متشكله توسعه هستند، نه اينكه ارزش خود را به واسطه نقش‌شان در رشد درآمد يا صنعتي شدن به دست آورند. وي معتقد است كه آزادي فردي، سازنده شاكله توسعه بوده و براي دستيابي به توسعه، لازم است بيشترين توجه بر ظرفيت‌سازي براي شكوفايي «توانمندي‌هاي افراد» به منظور اداره زندگي مورد علاقه‌شان متمركز شود. زمينه بروز اين توانمندي‌ها نيز، از طريق گسترش آزادي‌هاي ابزاري ارتقا مي‌يابد. اين آزادي‌هاي ابزاري از نظر «سن» عبارتند از:

1- آزادي‌هاي اقتصادي
2- آزادي‌هاي سياسي
3- آزادي‌هاي اجتماعي
4- تضمين شفافيت
5- امنيت حمايتي

اين پنج نوع آزادي ابزاري، از مجراي سياست‌هاي عمومي مي‌توانند ملزومات توانمندسازي انسان‌ها را فراهم آورند. آزادي‌هاي ابزاري مكمل يكديگر بوده و مي‌توانند يكديگر را تقويت كنند. مثلا رشد اقتصادي در ارتباطي متقابل بين افزايش درآمدهاي خصوصي و تامين مالي دولت جهت ارائه خدمات اجتماعي عمل مي‌كند. به طور مثال در حالي كه در ميانه قرن 19 صنعتي شدن ژاپن هنوز آغاز نشده بود و ده‌ها سال از آغاز آن در اروپا مي‌گذشت، تحت تاثير اصلاحات دوران «ميجي»، نرخ باسوادي در ژاپن به مراتب بالاتر از اروپا بود. بعدها ژاپن در مسير توسعه اقتصادي خود، به وضوح از اين سرمايه استفاده كرد.

آزادي سياسي؛ مبناي پيشگيري از فجايع اقتصادي

از نظر «سن» بين دو مقوله آزادي‌هاي سياسي و رهايي از بلاياي اقتصادي نيز، ارتباط وجود دارد. يك مثال ابتدايي اين است كه هرگز هيچ قحطي عمده‌اي در يك كشور مردم‌سالار مشاهده نشده است.
اهميت دو نوع آزادي ابزاري «تضمين شفافيت» و «امنيت حمايتي» نيز در بحران مالي جنوب شرق آسيا در دهه 1990 برجسته شد. اول اينكه در كشورهاي درگير اين بحران، مشاركت عمومي در بررسي ترتيبات مالي كسب و كار و وجود دادگاهي مردم‌سالار كه فرصتي براي مورد سوال قرار دادن دارايي‌هاي خانواده‌ها و گروه‌هاي خاص را فراهم آورد مهيا نبود. اگر انتقاد دموكراتيك در اين كشورها مجاز بود، خطر سرمايه‌گذاري‌ها و سياست‌هاي نادرست مي‌توانست مورد بررسي‌هاي بسيار شفاف‌تر قرار گيرد و در نتيجه از لطمات بحران مالي مذكور كاسته شود، اما در اين كشورها مجاري خارج از دولت مجاز به اين بررسي نبودند. قدرت مطلقه دولت به سهولت منجر به بي‌حساب و كتابي و بي‌شفافيتي شد.

از سوي ديگر، وقتي اين بحران مالي منجر به يك ركود اقتصادي كلي شد، آسيب‌ديدگان و مال‌باختگان جاي خالي قدرت حمايتي مردم سالاري را به شدت حس كردند، زيرا هرگز گوش شنوايي نيافتند.
«سن» فقدان آزادي‌هاي سياسي را عامل عدم شفافيت مالي و زمينه‌ساز تشديد بحران مالي جنوب شرق آسيا معرفي كرده است. گرچه به درستي شفافيت و پاسخ‌گويي از جمله مهم‌ترين ابزارهاي كنترل فساد، ايجاد اعتماد و ثبات اقتصاد كلان بوده و از طريق مكانيزم‌هاي مردم‌سالارانه قابل دسترسي هستند، اما بحثي پايه‌اي‌تر نيز وجود دارد كه كيفيت مردم‌سالاري و اثراتش را تعيين مي‌كند. اين بحث به تداخل حوزه‌هاي سياسي و اقتصادي مربوط است.

وقتي حوزه سياست به عنوان منبع قدرت، در حوزه اقتصاد كه منبع ثروت است، نفوذ وسيع يا حتي با آن هم‌پوشاني داشته باشد، دسترسي به سود اقتصادي صرفا از طريق ورود به نهادهاي دولتي ممكن مي‌شود، نه تلاش براي افزايش بهره‌وري اقتصادي و كاهش هزينه‌ها در يك فضاي رقابتي. اين مساله سبب ايجاد گروه‌هاي ذي‌نفعي مي‌شود كه خواستار حفظ وضع موجود بوده و در برابر تغيير يا اصلاح در جهت انباشت مديريت و دانش يا ايجاد رقابت مقاومت مي‌كنند. در چنين الگوهاي ارتباطي پيچيده‌اي، ساختارهاي ذهني كنشگران، ناكارآمدي موجود را توجيه مي‌كند و نظام سياست‌گذاري نيز سياست‌هايي را اتخاذ مي‌كند كه سبب بازتوليد قواعد نهادي موجود مي‌شود.
آمارتيا سن با ايده «توسعه به مثابه آزادي»، بررسي نهادهاي بي‌شماري را كه در فرآيند توسعه نقش‌آفرينند، به‌طور هم‌زمان مورد توجه قرار مي‌دهد و با تاكيد بر ارزش‌ها و عرفيات مردم به بسترهاي اجتماعي و فرهنگي تحول نهادها توجه مي‌كند. از نظر «سن» آزادي سياسي به كمك تحقق آزادي اقتصادي باز مي‌آيد. او به پيشرفت و توسعه «شعور مدار» اعتقاد دارد و در اين راه، نهادهايي كه اهداف و تعهدات ارزشي ما را ارتقا بخشند و همچنين هنجارهاي رفتاري معقولي كه رسيدن به خواسته‌ها را تسهيل كنند، لازم مي‌داند.

اين ارزش‌ها ممكن است حاصل تفكر، تامل و تحليل باشند؛ منشا آنها تمايل‌مان به پيروي از رسوم رايج و تفكر و عمل هم‌جهت‌مان با آداب و رفتارهاي تثبيت شده باشد يا از طريق بحث‌هاي اجتماعي ايجاد شده باشند. آزادي به واسطه ارزش‌ها شكل مي‌گيرد و ارزش‌ها تحت تاثير بحث‌هاي عمومي و مراودات اجتماعي قرار دارند كه خود آنها نيز از آزادي مشاركت اجتماعي و سياسي تاثير مي‌پذيرند.

پرداخت نقدي به فقرا كارآمدتر است يا توسعه آموزش و بهداشت؟

آمارتيا سن «فقر» را نه فقط بر اساس شاخص درآمد، بلكه بر اساس «شاخص توانمندي» تعريف مي‌كند. به اين ترتيب تعريف وي از فقر، بخشي از موفقيت‌هاي بي‌چون و چراي رشد اقتصادي در ريشه‌كني فقر را به چالش مي‌كشد.
«توانمندي» هر فرد عبارت است از گزينه‌هاي متفاوتي از تركيب عملكردهايي كه براي او قابل حصول است و به دليل افزايش تعداد انتخاب‌ها، نوعي آزادي به حساب مي‌آيد. «سن» فقر را جلوه‌اي از سلب توانمندي‌هاي اساسي مي‌داند. البته بديهي است كه ارتباطي دوسويه بين «توانمندي» و «درآمد» افراد وجود دارد.
«سن» اعتقاد دارد كه در تخصيص بودجه‌هاي دولتي براي حمايت از فقرا، هدف اصلي ارتقاي سطح توانمندي افراد فقير يا در معرض فقر باشد (به جاي هدف‌گذاري پرداخت كمك نقدي به افراد كم‌درآمد)، اين مزيت وجود دارد كه انگيزه افراد براي فعاليت اقتصادي و توليد ثروت، تحريف نمي‌شود. به ويژه در كشورهاي در حال توسعه، مي‌توان به سهولت درآمد را مخفي نگه داشت و در نتيجه اگر كمك‌هاي دولتي بر مبناي پرداخت كمك نقدي به افراد كم‌درآمد باشد، احتمال دستكاري در اطلاعات درآمدي از سوي گروهي از مردم، بسيار زياد است.
در نقطه مقابل، اگر سياست‌هاي فقرزدايي، بر صرف هزينه‌هايي به منظور افزايش توانمندي‌هاي افراد فقير يا در معرض فقر تمركز داشته باشند، مانند سياست‌هاي سرمايه‌گذاري دولتي در توسعه آموزش و نيز بهداشت، با چنين چالشي مواجه نخواهند بود؛ زيرا:

1- ارائه امكاناتي مانند آموزش و بهداشت براي افراد فقير يا در معرض فقر، قابل انتقال و فروش نيست و به كار كسي كه واقعا به آن نياز ندارد، نمي‌آيد.
2- مردم معمولا به دليل تاكتيكي از آموزش چشم نمي‌پوشند و پذيراي بيماري نمي‌شوند.
3- عوامل علي زمينه‌ساز محروميت‌هاي عملي و ناتوانمندي بسيار عميق‌تر از محروميت درآمدي هستند. مثلا معلوليت‌هاي فيزيكي، پيري، جنسيت و ... ، كه از علل بسيار عمده عقب‌ماندگي‌هاي توانمندي هستند، نمي‌توانند موضوع تحريف قرار گيرند.
4- در چنين حالتي، دريافت‌كنندگان كمك‌ها (در قالب آموزش و بهداشت و درمان رايگان)، به نوع و كيفيت حمايت‌ها توجه نموده و مي‌توانند در انتخاب نوع خدماتي كه بيشترين كمك را به آنها مي‌كند، شركت كنند؛ زيرا هدف فراتر از بيشينه كردن درآمد است.
* m.mahmoudian.88@gmail.com


منبع : دنیای اقتصاد
+ نوشته شده در  چهارشنبه بیست و سوم فروردین ۱۳۹۱ساعت 15:40  توسط عليرضا خلعتبري  | 

«مدیریت رسانه» چیست؟ چه نیازی به آن است؟ اینها سئوالاتی است که هنوز در جامعه رسانه‌ای ما مطرح است و جسته و گریخته پرسیده می‌شود. آنچه در پی می‌آید جستاری است در معرفی اجمالی دغدغه‌هایی که به رشته «مدیریت رسانه» منجر شده است.


با انقلاب صنعتی یعنی از آن زمان که به تدریج سازمان ها به معنای امروزین کلمه شکل گرفتند، نحوه اداره بهینه این سازمان های عمدتاً صنعتی دغدغه مالکان و مهندسان بوده است. دستاوردهای آنان در برنامه ریزی برای سودآوری بیشتر و بهینه سازی سازمان های صنعتی و ... تاریخ رشته مدیریت را شکل داده است و آنچه امروز به عنوان نخستین تئوری های مدیریت شناخته می شود، تلاش های مهندسان و مالکان نخستین صنایع برای سود بیشتر در قبال گرفتن کار بیشتر از نیروی کار در صنعت و معدن بوده است.


اما به تدریج و به طور مشخص پس از جنگ جهانی دوم و در واقع با شکل گیری صنایع تازه ای در خدمات و فرهنگ، و نیز پیچیده شدن کسب و کارها در صنایع گوناگون، نحوه اداره سازمان‌های خدماتی و فرهنگی و پیچیدگی‌های سازمانی و کسب و کار رقابتی، فصل تازه‌ای در مدیریت ایجاد کرد و رشته های میان رشته‌ای متولد شدند: مدیریت بیمه، مدیریت ورزشی، مدیریت هتلداری، ... این رشته‌های میان رشته‌‌ای پاسخی به نیاز خاص بازار در این حوزه ها و ویژگی‌های منحصر به فرد کسب و کار در این عرصه هاست.

بی شک این مهم در مورد رسانه ها هم صدق می کند و از آن زمان که اولین نشریات چاپ می شدند؛ تهیه کاغذ، فرایند چاپ و مساله فروش و حقوق پرسنل، از جمله دغدغه های صاحبان نشریات بوده اند. اما سادگی فناوری، کوچکی سازمان، محیط کسب و کار با ثبات و فقدان رقابت های نفس گیر باعث شده بود که مالکان خود مدیریت رسانه هایشان را به عهده داشته باشند.


امروز اما رسانه ها در شرایطی کار می کنند محیط کسب و کار به شدت رقابتی است. به خصوص از دهه 90 به این سو، محیط کسب و کار رسانه ای وارد مختصات متفاوتی شده است. مختصاتی که یکی از ویژگی های بارز آن فناوری های جدید و دیجیتال است که به سرعت نو شونده هستند و محیط رسانه ای را به شدت متحول ساخته اند.
رسانه های جدید و اجتماعی، ساز و کارهای تولید و توزیع رسانه ای را متحول کرده اند و بر برد و برش های رسانه ای ابعاد تازه ای بخشیده اند. خصوصیت بارز دیگر، نتیجه سیاست های مقررات زدایی و موج خصوصی سازی است که رونق کسب و کارها را وارد مرحله تازه ای کرد. از سوی دیگر، با فرایند جهانی شدن، بازارها جنبه ای جهانی یافتند و شرکتهای فرا ملی متولد شدند.


این شرایط رقابتی نه تنها دیگر اجازه نمی دهد که مالکان، خود مدیریت رسانه هایشان را به عهده داشته باشند، بلکه مدیریت رسانه را به یک تخصص و حل چالش های پیشاروی کسب و کار رسانه ها را به یک حوزه پژوهشی رو به رشد در جهان تبدیل کرده است. اخیرا در یک همایش عوامل توسعه مدیران اجرایی که توسط موسسه «امریکن پرس» برگزار شد، از مدیران اجرایی روزنامه های مختلف سئوال شد که آیا لازم است که یک مدیر رسانه سابقه کاری در تحریریه داشته باشد؟

 پاسخ اکثریت آنها به این سوال منفی بود. آنها معتقد بودند بسیاری از مشکلاتی که مدیران موسسات رسانه ای با آنها روبرو هستند از جنس مشکلات مدیریتی است مثل برنامه ریزی، استخدام، مدیریت بودجه های مالی و ... در عین حال، رسانه طبیعت خاص و قواعد کسب و کار مختص به خود را دارد که به صرف مدیریت عمومی نمی توان یک موسسه رسانه ای را در بازار رقابتی امروز اداره کرد.

از این روست که به جای قربانی کردن خبرنگاری به خاطر رسانه ناشناسی و یا ورشکست کردن رسانه در رقابت به خاطر مدیریت ناشناسی؛ امروزه «مدیریت رسانه» به عنوان یک رشته «میان رشته ای» آکادمیک در دانشگاه های امریکا و اروپا وارد شده است.


محققین مدیریت رسانه به دغدغه های کسب و کار موسسات رسانه ای پاسخ می دهند؛ موسساتی که حالا دیگر به انواع رسانه های جدید در کنار رسانه سنتی مجهزند و در طمع سهم بازاری هر چه ویژه تر و سودی هر چه بیشتر هستند. در این سالها موسساتی چون «نیویورک تایمز» که به نام روزنامه معروفش شناخته می شود، اخیراً سردبیر رسانه های اجتماعی هم استخدام کرده تا در کنار سردبیر نسخه چاپی روزنامه کار کند.

این دست مثال ها، ویژگی موقعیت امروز رسانه ها را نشان می دهند. از این روست که یکی از مدیران بی بی سی گفته است بی بی سی می خواهد ظرف چند سال آتی از انحصار انتشار خبر از طریق سنتی پخش تلویزیونی به مدلی که «زنده و جاری» {1} است (و منظور همان محتوای چند رسانه ای بر وب است) حرکت کند. این یعنی رسانه ها وارد رقابتی تنگاتنگ و تودرتو شده اند در بازارهایی جهانی با رسانه هایی که مرزبردار نیستند.


ورود این فناوری های نو شونده، ساختارهای سازمانی رسانه ها را به سمت ساختارهایی شبکه ای برده است و بر اقتصاد رسانه ها تاثیری منفی گذاشته است. چیزی که به گفته خود خبرنگاران بر حرفه خبرنگاری نیز تاثیر مخرب می گذارد. امروزه اقتصاد یکی از مسائل اساسی در صنعت رسانه به شمار می رود.

پروفسور پیکارد در مقاله «کسب و کار رسانه ای: چه چیزی خبرنگاری خوب را می سازد؟» مقاله خود را با این مهم آغاز می کند که خبرنگاران و اصحاب رسانه در اروپا و آمریکای شمالی معتقدند شرایط حرفه ای خبرنگاری به دلیل شرایط بد اقتصاد رسانه ها دارد بدتر می شود. پروفسور پیکارد در مقاله خود به این مهم می پردازد که چه چیزی خبرنگاری خوب را می سازد و البته کلید واژه بحث او برای خبرنگاری خوب اقتصاد رسانه است.

مسائل مطرح برای مدیریت رسانه در عرصه های سازمانی، اقتصادی، فرهنگی و سیاسی قابل بررسی است.
بی تردید این دغدغه ها در کشور ما نیز مطرح بوده و باید مورد تحقیق قرار گیرند. از این رو کشور ما نیز جزء کشورهایی است که به این نیاز رو به رشد و جدی صنعت رسانه ها پاسخ داده است و از سال 1382 به همت دکتر علی اکبر فرهنگی، رشته مدیریت رسانه در مقطع دکترای تخصصی در دانشگاه های تهران و دانشگاه آزاد واحد علوم و تحقیقات تهران، ایجاد شد و سپس در مقطع کارشناسی ارشد در دانشکده صدا و سیما و دانشگاه های تهران و علامه طباطبایی نیز دانشجو پذیرفت.

شکل گیری نسبی ادبیات این حوزه که به مدد تحقیقات دانشگاهی حاصل شده است، باعث شد تا در آذرماه سال گذشته اولین همایش ملی مدیریت و اقتصاد رسانه در دانشگاه آزاد واحد علوم و تحقیقات تهران برگزار شود. دومین همایش ملی مدیریت و اقتصاد رسانه کشورمان نیز امید می رود در نیمه اردیبهشت ماه به ریاست دکتر حسن خجسته برگزار شود.


{1} Live and Continuous

نویسنده : امید جهانشاهی 

نقل از : وب سایت آینده نگری

--

+ نوشته شده در  دوشنبه بیست و یکم فروردین ۱۳۹۱ساعت 13:48  توسط عليرضا خلعتبري  | 

ماری هلندی به انگلیسی (Dutch disease) یک مفهوم اقتصادی است که تلاش می‌کند رابطهٔ بین بهره‌برداری بی‌رویه از منابع طبیعی و رکود در بخش صنعت را توضیح دهد. این مفهوم بیان می‌دارد که افزایش درآمد ناشی از منابع طبیعی می‌تواند اقتصاد ملی را از حالت صنعتی بیرون بیاورد. این اتفاق به علت کاهش نرخ ارز و یا عدم افزایش آن در حد نرخ تورّم صورت می‌گیرد، که بخش صنعت را در رقابت ضعیف می‌کند. در حالی که این بیماری اغلب مربوط به اکتشاف منابع طبیعی می‌شود، می‌تواند به «هر فعالیت توسعه‌ای که نتیجه‌اش ورود بی‌رویهٔ ارز خارجی می‌شود» مربوط شود؛ مانند نوسان شدید در قیمت منابع طبیعی، کمک اقتصادی خارجی، سرمایه‌گذاری مستقیم خارجی. واژهٔ بیماری هلندی در سال ۱۹۷۷ توسط مجلهٔ Economist برای توصیف رکود بخش صنعتی در هلند بعد از کشف گاز طبیعی در دههٔ ۱۹۶۰ به‌کار گرفته شد. همایون فریور، پژوهشگر اقتصادی در توضیح کوتاه بیماری هلندی می گوید:"در سال 1959برای اولین بار در هلند ذخایر گاز کشف شد، این موضوع منتهی به افزایش درآمدهای ارزی در هلند، و تقویت بی سابقه پول ملی آن کشور شد. ولی این فرصت به دلیل ایجاد یک رونق بخشی تجاری و بطور طبیعی جابجایی منابع اقتصادی از دیگر بخش‌ها به بخش مزبور، مزیت تولید دیگر کالاهای صنعتی هلند را تضعیف کرد. توضیح علمی مناسبی که می‌توان بر بیماری هلندی نهاد،" رونق در اقتصاد کالاهای مبادله پذیر" است که به " رخوت در اقتصاد بخش کالاهای صنعتی صادراتی" منتهی می شود." با توجه به مبتلا بودن کشورمان به این بیماری مطالعه ی موارد زیر می تواند مفید و موثر باشد : اطلاعات بیشتر درمورد بیماری هلندی پیامد های بیماری هلندی در ایران بررسی تاریخچه بیماری هلندی در ایران اقتصاد ایران گرفتار بیماری هلندی؛ موضوع از چه قرار است؟
+ نوشته شده در  دوشنبه بیست و یکم فروردین ۱۳۹۱ساعت 13:48  توسط عليرضا خلعتبري  | 

کسب و کارهای اینترنتی(E-business) ، در  دو ده ی اخیر شگفتی های زیادی را در دنیای کسب و کارایجاد کرده اند.. اگرچه عمر این نوع فعالیت ها کوتاه است اما این روزها دیگر کسب و کارهای اینترنتی جایگاه شاخصی و تثبیت شده ا ی در دنیای کسب وکار ایجاد کرده اند .

نگاهی تحلیلی به لیست صد برند برتر دنیا نشان می دهد که کسب و کارهای اینترنتی در کشورهای توسعه یافته ،با وجود عمر کمتر از بیست سال در فضای اینترنت توانسته اند ،شرکت هایی بسیار بزرگ و نامداری با عمر بیش از صد سال را پشت سربگذارند .

اینترنت یک دنیا و یک فضای جدید بی انتها و ناب برای توسعه کسب و کار است .

فضایی که قاعده های قدیمی در آن به شدت رنگ باخته اند و قواعد بازی در آن به شکل روز به روز جدید و تازه می شوند و تنها کسانی در آن می توانند موفق و پیروز باشند که انعطاف و شناخت کافی از فضای آن داشته باشند .

متاسفانه در ایران چندان که باید به اهمیت کسب وکارهای اینترنتی توجه نمی شود و نه تنها مسولین در این مورد هیچ همراهی موثری نمی کنند که با فراهم نکردن زیر ساخت هایی همچون قوانین ، اینترنت پر سرعت مناسب ، آشنا نبودن مسولین با مباحث مربوط به آن خلل های جدی و اساسی در راه توسعه کسب و کارهای اینترنتی توسط افراد و شرکت های خصوصی نیز ایجاد می کنند ...

مصاحبه های زیر هم برای افرادی که می خواهند به دنیای کسب و کار اینترنتی وارد شوند هم برای کسانی که می خواهند درک بهتری از مسائل صاحبان کسب  وکار اینترنتی در ایران داشته باشند بسیار جالب و مفید خواهد بود ...

امید آنکه مسولین هم نسبت به  اهمیت کسب و کارهای اینترنتی و نیز نقشی که می توانند در توسعه اقتصادی ، ایجاد اشتغال ، رشد ملی و استفاده ی بهینه از سرمایه های ایرانی داشته باشند توجه بیشتری بکنند و با بر طرف کردن چالش ها ومشکلات اساسی کار آفرینیان دیجیتالی را برای داشتن سهمی بیشتر در توسعه کشور یاری دهند ...

* *مصاحبه صوتی با محمد جواد شکوری، مدیر سایت کلوب و میهن بلاگ

   دانلود مصاحبه ی صوتی با مدیر سایت کلوپ و میهن بلاگ و آپارات

مصاحبه با محمد رضا سیاپوری، مدیر سایت پی سی دانلود

مصاحبه صوتی با مجید علوی زاده، مدیر سایت مجید آنلاین

مصاحبه با شهاب سلطانی زاده، مدیر بخش فناوری موبایل سامسونگ

و

سایر مصاحبه های وبلاگ اینا با صاحبان کسب و کارهای اینترنتی
+ نوشته شده در  جمعه هجدهم فروردین ۱۳۹۱ساعت 17:36  توسط عليرضا خلعتبري  | طبق تحقيقات جديدی که در آمريکا انجام شده زبانی که با آن تکلم می کنيد، می تواند روی برخی از رفتارهای شما از مسائل مربوط به رژيم غذايی و ورزش گرفته تا حتی پس انداز تاثير بگذارد.
 
به گزارش رادیو اروپای آزاد/ رادیو آزادی،  ام.کيت چن پروفسور دانشگاه «یيل» در آمريکا مدعی است زبان هايی که در دستور زبان آنها ساختار و قوانين مشخصی برای ساختن جملات در زمان آينده وجود ندارد، از جمله زبان های ژاپنی و يا [زبان عامیانه] آلمانی، زبان مادری افراد و مللی است که معمولا سالم تر و مرفه تر هستند.
 
مردم ژاپن و چين و همينطور آلمان و کشورهای اسکانديناوی در هر شرايطی حتما پس انداز می کنند. اين اولين حلقه اتصال بين رفتارهای عمومی افراد و زبانی که با آن تکلم می کنند بود که توجه پروفسور چن را به خود جلب کرد.
 
وی می گويد :« اين احتمال وجود دارد که اگر زبان افراد آنها را مجبور نمی کند که در باره آينده و يا حال متفاوت فکر کنند آنها راحت تر برای آينده پس انداز می کنند چون برای آنها آينده با حال حاضر خيلی قرابت دارد.»
 
پروفسور چن با جمع آوری اطلاعات اقتصادی و اجتماعی از کشورهای مختلف در سطح جهان و مقايسه آن با زبان اصلی رايج در آن کشورها به اين نتيجه گيری عجيب رسيده است.
 
او دريافت که در کشورهايی که عموم مردم از وضعيت سلامتی و رفاه مطلوب تری برخوردار هستند زبانی رايج است که اصطلاحا به آن می گويند « آينده سازی ضعيف » به اين معنا ساختار جملات مربوط به آينده ساده بسيار شبيه جملات حال ساده است.
 
به عنوان مثال در مورد آلمان که قوی ترين اقتصاد اتحاديه اروپا است ، مردم وقتی که در مورد پيش بينی وضع هوا برای روزهای آينده صحبت می کنند جمله ای به کار می برند که طبق قوائد دستور زبان حال ساده است و نه آينده.  در مقابل زبان هايی نظير انگليسی، روسی ، فارسی [نوشتاری]، ترکی که اصطلاحا « آينده سازی قوی » دارند در کشورهايی رايج اند که در مجموع از نظر سلامت و رفاه اقتصادی در مراتب پايين تری قرار دارند. به عنوان مثال  در زبان روسی و يا انگليسی برای پيش بينی وضع هوا در روزهای بعد حتما از ساختن يک جمله با فعل آينده استفاده می شود.
 
پروفسور چن مدعی است که طبق تحقيقات وی ثابت شده است که مللی که در دستور زبان خود « آينده سازی ضعيفی » دارند معمولا کمتر در مورد آينده نگران و عصبی می شوند.
 
وی می افزايد :« در ميان خانواده هايی که به زبانهای دارای « آينده سازی ضعيف »تکلم می کنند احتمال اعتياد به دخانيات، يعنی مصرف روزانه يک بسته سيگار و يا بيشتر، حدود ۲۴ درصد کمتر از ديگران است. احتمال ابتلا آنها به چاقی مفرط ۱۳ درصد کمتر از ديگران است . به هنگام رسيدن به سن بازنشستگی ماهيچه های دست و مچ آنها بهتر از ديگران کار می کند. از جنبه های گوناگون آنها وضعيت سلامتی بهتری دارند.»
 
انتشار نتايج تحقيقات پروفسور چن مباحث فراوانی را در ميان جامعه زبان شناسی دامن زده است. برخی از تحليلگران و ستون نويسان حتی بحث را تا آنجا کشانده اند که مدعی می شوند شايد تفاوت و ويژگی های زبان تکلم ملل گوناگون دليل برخی از مشکلات بزرگ جهان معاصر باشد، از بحران های اقتصادی مثل بحران يونان گرفته تا اضافه وزن و عدم تمايل برخی به عادت های سالم.
 
البته بسياری از زبان شناسان نتايج تحقيقات پروفسور چن را رد می کنند.
 
« جولی سديوی» استاد زبانشناسی و روانشناسی در دانشگاه‌های کانادا می گويد که تاکنون بسياری سعی کرده اند بين زبان و نحوه رفتار انسانها ارتباط هايی پيدا کنند . اما وی تاکيد دارد که تحقيقات پروفسور چن نتوانسته است ثابت کند که بين دستور زبان و خصوصيت های شخصی افراد و يا ويژگی های ملل مختلف واقعا ارتباطی وجود دارد.
 
« جولی سديوی » می افزايد:« هنوز هم فرض و تصور عمومی اين است که برخی از زبانها ممکن است ساختار منطقی تر، برخی از زبانها نظام يافته تر و برخی ديگر عاشقانه تر و يا شاعرانه تر باشند. اما يک چنين برداشت هايی ربطی به ابزارهای موجود در هر زبان ندارد بلکه محصول برداشت ما از روحيه و رفتار مردمان کشورهايی است که به اين و يا آن زبان تکلم می کنند.»
 
نتايج تحقيقات پروفسور چن هنوز به شکل آکادميک مورد بررسی قرار نگرفته و فعلا بايد منتظر انتشار رسمی آن بود.
+ نوشته شده در  پنجشنبه هفدهم فروردین ۱۳۹۱ساعت 17:48  توسط عليرضا خلعتبري  | 

   بيست و پنج ابزار گوگل برای پژوهشگران و دانشگاهیان حتماً ببینید
   
خب این یکی از ابزارهای پژوهشی گوگل و مخصوص جستجوی مقالات تخصصی از بین صفحات مجموعه مجلات و پایگاه های علمی مختلف و البته با رعایت کلیه ملاحظات قانونی نشریات معتبر دنیاست . نیاز به توضیح بیشتری دارید ؟ خب خودتون بهش سر بزنید .
آیا تا بحال به این فکر کرده بودید که با مجموعه ای بی نظیر از اختراعات آشنا بشید . اگر دوست دارید اختراعات بشری را تا امروز ببینید ، این سایت شما را با میلیون ها اختراع ثبت شده جهانی آشنا می کند .
اگر تاکنون روی لینک کلیک نکرده اید ، پیشنهاد می کنم خودتون رو از دیدن این همه تصویر و نمودار دیدنی محروم نکنید .
۳Google Books :
احتمالا با اون همه سروصدایی که سر قوانین کپی رایت این سایت در اومد ، قبلا باهاش آشنا شدید .
هزاران نسخه کپی شده کتاب هایی که رویای خواندن خیلی از آن ها برای ما ایرانی ها فقط در گوگل بوک قابل تصوره .
ایجاد کتابخانه های شخصی و جستجو در بین موضوع بندی های فوق العاده گوگل ، تنها امکانات ابتدایی سایتی است که مطمئنا لذت داشتن یک کتابخانه آنلاین نامحدود رو براتون تحقق می بخشه
تاریخ همیشه بهترین مفسر زمان است .
با این امکان گوگل در زمان سفر کنید و در آرشیو اخبار دنیا گشت و گذار کنید . گاهی گشتار در اخبار دویست سال گذشته ما را با حقیقت خیلی از امور آشنا می کند .
این هم یکی دیگه از ابزارهای جستجوی خاص گوگل که البته بیشتر به درد ساکنان ایالات متحده می خوره و برای جستجو در اسناد و وب سایت ها دولتی به کار می رود .
یکی دیگر از ابزارهای نه چندان جدید گوگل که البته با توجه به قابلیت های بالاش متاسفانه در بین ایرانی ها کمتر استفاده می شه
این خیلی مهمه که شما چیزی رو جستجو کنید که واقعا می خواهید بدست بیارید ، نه اون چیزی رو که موتور جستجو به شما ارائه می ده
شما هم دوست دارید موتور جستجوی اختصاصی خودتون رو داشته باشید ؟ خیلی عالیه ! همین الان اقدام کنید !
۷Web History :
از ابزارهای هوشمند گوگل که برای هرچه شخصی سازی تر کردن جستجوهای شما ایجاد شده است .
ایده کار خیلی ساده است . ردپای شما در نت نشانگر علاقه مندی های شماست و گوگل با استفاده از همین ردپا مسیر های احتمالی دلخواه شما را برای آینده حدس می زند .
جستجوگر اختصاصی و البته ممنوعه ! کدسورس های متنوع از سرتاسر وب . نمایشی دلپذیر از مجموعه هایی رویایی برای تمامی برنامه نویسان و توسعه دهندگان
یکی از راه هایی که به شما کمک می کنه که مطالعاتتون رو در همه جا ادامه بدید ، استفاده از تلفن های همراه است .
اما آیا براتون تابحال پیش اومده که در هنگام استفاده از تلفن همراه با صفحات ناسازگار وب برخورد کنید .
این امکان گوگل به شما کمک می کنه تا هر صفحه ای از وب را بصورت ایده آل در گوشی های مختلف ببینید . حالا شما می توانید در هر زمان و مکانی به صفحاتی دل پذیر دسترسی داشته باشید .
۱۰Notebook :
من که همیشه از داشتن یک دفتر یادداشت همیشه همراه با امکانات عالی لذت می برم . شما چطور ؟
۱۱SketchUp :
اگر شما از جمله دانشجویان رشته های مهندسی مانند معماری هستید که دارید این مطلب می خونید بهتون مژده می دم که می تونید از این به بعد طراحی و ساخت مدل های سه بعدی تان را هم در امپراطوری گوگل انجام دهید .
۱۲Alerts :
ممکن است حوزه پژوهشی کار شما مستلزم دریافت اطلاعات به روز در موضوع خاصی باشد . اوه یک سورپرایز دیگه از گوگل !  با استفاده از این ابزار چنانچه در موضوع مشخص شده اطلاعاتی منتشر شود شما اولین نفری خواهید بود که از آن مطلع می شوید .
۱۳Desktop :
هر چیزی که نیاز دارید در جلوی چشمان شماست . دسترسی آسان به همه ابزارهای مورد استفاده در نزدیک ترین مکان ممکن یعنی دسکتاپ شما ، مطمئنا بر سرعت انجام تحقیقاتتان خواهد افزود .
۱۴Google Pack :
مجموعه ممنوعه !  گوگل برای کاربران ، همه چیز را با هم بخواهید .
۱۵iGoogle :
فکر کنم با این یکی هم قبلا اشنا شده باشید . خیلی راحت میشه خیلی از سرویس های مختلف رو یکجا جمع کرد و ازش لذت برد . هر آن چه که برای یک تحقیق نیاز دارید ، در یک جا
۱۶Browser Sync :
آیا شما هم از جمله افرادی هستید که از مرورگر محبوب فایرفاکس استفاده می کنند ؟! از این افزونه مطمئنا لذت خواهید برد .
۱۷Base :
محتوای پژوهشی خود را در وب بارگذاری و آن را با جهانیان با اشتراک بگذارید . لذت به اشتراک گذاری همواره با یادگیری همراه است .
۱۸Web Accelerator :
امکانی ویژه از گوگل که با استفاده از آن می توانید سرعت دسترسی خود را به صفحات وب افزایش دهید .
۱۹Google Docs :
یک امکان عالی دیگر از گوگل برای ایجاد و مدیریت آنلاین مستندات شما ، با قابلیت تنظیمات و شخصی سازی هر چه بیشتر و البته به اشتراک گذاری آن در بین گروه های کاربری
۲۰Send to Phone :
یکی از برترین سرویس های ارسال پیامک از طریق وب به تلفن های همراه که البته فقط در ایالات متحده قابل استفاده است و به درد کاربران وطنی نمی خورد .
۲۱GrandCentral :
برقراری ارتباطات با تمامی نقاط دنیا با ارزانترین روش ممکن یکی از موضوعاتی است که در پیشبرد پروژه های تحقیقاتی بسیار تاثیر گذار است .
استفاده از این سرویس اگرچه بهترین و در دسترس ترین سرویس موجود در وب نیست و در حال حاضر صرفا به کاربران ایالت متحده سرویس می دهد ، اما با توجه به امکانات عالی و البته پشتیبانی غول دنیای وب در پشت سرش رقیبی سرشناس برای فعالین این حوزه در آینده بشمار خواهد رفت .
۲۲Google Sites :
تا به حال به این فکر کرده اید که برای عرضه و اشتراک مطالب خود در قالب یک تیم پروژه  با افرادی که دور از آن ها زندگی می کنید ، استفاده از یک سایت می تونه روش سودمند برای تعامل بین اعضای تیم باشه . خب اگر دوست دارید با کمترین سواد فنی یک محیط تعاملی جذاب داشته باشید ، همین الان دست بکار بشید و سایت خود را راه اندازی کنید .
۲۳GTalk :
این یکی رو دیگه همه شما می شناسید ، یک امکان ابتدایی با کارکرد های فوق العاده ! برقراری یک ارتباط چند رسانه ای با هر نقطه از دنیا بدون شک راه حلی ارزان و مطمئن برای تبادل اطلاعات علمی شما خواهد بود .
۲۴Pinyin IME :
محصول خاص برای افراد خاص . اگرچه این یکی از تاثیرگذارترین ابزار برقراری ارتباط در چین محسوب می شود و به نوعی یکی از پرکاربردترین محصولات گوگلی اما در صورتی برای شما مفید واقع می شود که پروژه های تحقیقاتی شما به نوعی با بزرگترین صنعت رو به رشد دنیا در ارتباط باشد ، بهترین راه حل برای برقراری ارتباط شما با دنیای زبان چینی و مترجمی که نیازهای زبانی شما را تا حدودی رفع می کند .
۲۵Babelplex :
اگرچه آخرین ابزار معرفی شده ما برای گوگل نیست ولی گوگل بخوبی از آن استفاده می کندیک ابزار مترجم قوی برای واژگان تخصصی که بیش از ۲۹ زبان زنده دنیا را پشتیبانی می کند .
+ نوشته شده در  پنجشنبه هفدهم فروردین ۱۳۹۱ساعت 17:44  توسط عليرضا خلعتبري  | بی تعارف بگویم که لطف شما دوستان واقعا به ما انرژی صد چندان داده است و بیش از پیش نسبت به ارائه خدماتی شایسته ی شما مدیران اندیشمند ایرانی کمر همت بسته ایم ...
اما باور کنید توسعه و اشتراک گذاشتن دانش  مدیریتی کار ساده ای نیست و به همراهی تک تک شما بزرگواران هم نیاز است ...

لطفا شما هم در این تبادل دانش همراه شوید ..

اگرچه بسیار دلمان می خواهد به ایمیل های و درخواست مقاله و مشاوره ی پایان نامه و مسائلی از این دست پاسخ دهیم ، ولی واقعا با توجه به تعداد زیاد اعضا واقعا امکان پذیر نیست ...

لطفا مطالب درخواستی و سوالهای مربوط به پایان نامه و مشاوره های عمومی خودتان را در انجمن مدیران ایران در اینجا مطرح کنید :

تالار گفتگوی مدیران ایران

برای مطرح کردن سوال کافی است اگر در وب سایت عضو نیستید عضو شوید و بعد از لاگ این در لینک بالا  با ایجاد عنوان جدید یک بحث جدید را آغاز کنید یا در ادامه ی بحث به پرسش ها و بحث های دیگران پاسخ دهید .

این تالار گفتگوی بخش های مختلف دارد برخی از آنها عبارتند از  :

پرسشنامه های مدیرتی  (برای کسانی که در حال تحقیق اند یا برای پایان نامه احتیاج به پرسشنامه دارند)
مسائل کارآفرینان (برای مطرح کردن مسائل مربوط به کار آفرینان )
مقاله های درخواستی (برای درخواست مقاله و به اشتراک گذاشتن مقاله توسط اعضا )
بحث های آزاد مدیران ایران
حکایت های مدیریتی
مسائل و مشکلات نرم افزاری
فایل همایش ها و کنفرانس های مختلف
سوال از بقیه ی اعضا
تجارت الکترونیکی
برای آبادی ایران برای توسعه ایران و مردم ایران چه باید کرد ؟
تفکر سیستمی

و...


از همه شما خواهشمندیم که سوالات عمومی ، مشاوره های کوچک و قابل انجام در تالار گفتگو ، مقاله های درخواستی و بحث های مختلف عمومی خودتان را در تالار های گفتگو پیگیری کنید و تا آنجا که فرصتتان اجازه می دهد به سوالات و مشورت ها و پرسشنامه های دیگران هم پاسخ دهید .

قطعا حضور فعال شما عزیزان که هر کدام تجربیات و دانش های مختلف و متنوعی دارد می تواند فرصتی بزرگ برای رشد همه ی ما پدید آورد ...(راستی اجازه می خواهیم یک پیشنهاد کوچک هم داشته باشم ، مجموع ایمیل های مدیران ایران روزانه در نهایت فقط ده الی پانزده دقیقه وقت شما را می گیرد، لطفا این بروز رسانی ده - پانزده دقیقه  ای را در برنامه روزانه تان قرار دهید ، اگر برای روزهای بعد بگذارید واقعا فرصت خواندنش را نخواهید داشت ...
شاید موضوعات همه ی برای شما جالب و مفید نباشند اما حتی آنهایی که چندان به کارتان نمی آیند، ارزش یک مطالعه ی سطحی برای معلومات عمومی را دارند گاهی جایی همین اطلاعات بی ربط به کار    می آیند ...امتحان کنید مطئمن هستم که پشیمان نمی شوید :) )

منتظر حضور فعال همه ی شما هستیم ...
با سپاس و احترام
ندا مفاخری - شاهین شاکری
هفدهم فرودین ماه 91

+ نوشته شده در  پنجشنبه هفدهم فروردین ۱۳۹۱ساعت 17:36  توسط عليرضا خلعتبري  | 


بازاریابی اجتماعی و نقش آن در تقویت برند در بانک ها
بازاریابی اجتماعی مهمترین بخش بازاریابی در زمینه ساخت برند در کشور است. در یک نگاه کلی می توان اظهار داشت که عواملی مانند حاکمیت نداشتن مشتری در بازار و بی تاثیر بودن تصمیمات آنها در رفتار بانک ها، در نظر نگرفتن ملاحظات زیست محیطی و مسئولیت پذیری اجتماعی در ارزیابی سرمایه گذاران، رقابتی نبودن شرایط بازار و عدم انجام اقداماتی توسط بانک ها برای مسئولیت پذیری سهامداران و عدم امکان جایگزینی روش های نوین غیر اجباری با قوانین و مقررات دست و پاگیر در کاهش مسئولیت پذیری اجتماعی سازمان ها به خصوص شرکت های ایرانی موثر بوده اند.
در سال‌های اخیر اهمیت دارائی‌های نامشهود در اثربخشی فعالیت‌ها، بهبود عملکرد مالی و توسعه کسب و کارهای بسیاری از حوزه‌های تولید کالا و خدمات بر همگان آشکار شده است. در بین این دارائی‌ها، برند نقش مهمی را در تقویت عملکرد مالی و کسب و کار بنگاه‌ها با توجه به شرایط ناشی از رقابت و رکود بین‌المللی و الزامات جهانی شدن ایفا نموده است. یک برند قوی به بنگاه‌ تجاری کمک می‌کند تا خود را در بازار متمایز نموده و بیان کند چرا محصولات و خدماتش توانایی ارضای نیازهای مشتریان را به صورت منحصربه فرد دارد.
امروزه بازاریابی اجتماعی را می توان به عنوان یکی از راه های موثر متمایزسازی برندها برشمرد. متفاوت‌سازی مهم‌ترین مفهوم در ایجاد برندهای قوی در بین موسسات مالی به ویژه بانک ها است. برندها را براساس تفاوت محصولات و یا خدمات می‌توان متمایز نمود. هرگاه شرکتی خدمات ناملموس به مشتریان خود عرضه می کند، مستلزم برخورداری از یک برند خدماتی قابل اطمینان است. نمونه کلاسیک آن، خدمات مالی است که از سوی بانک ها، موسسات سرمایه گذاری، شرکت های بیمه و موسسات اعتباری ارائه می شوند. ایجاد برند‌های خدماتی پرقدرت بسیار دشوار است، زیرا بر خلاف کالاها، ارائه این نوع از خدمات به مشتریان، عمدتا متکی به انسان است و انسان هم کمتر از دستگاه‌ها و ماشین‌ها،‌ قابل اعتماد است.

جایگاه برندهای خدماتی در ایران

بانکداری سودآورترین صنعت در دنیاست که در رتبه بندی صنایع مختلف دنیا در سال ۲۰۰۶ با داشتن حدود ۸۰۰ میلیارد دلار، بالاترین سود را به خود اختصاص داده است و پس از آن صنایع مختلف نظیر نفت وگاز، معادن، فلزات با فاصله بیشتری در رتبه های بعدی قرار دارند. همچنین پیش بینی می شود که در ده سال آینده، رشد سودآوری آن به دو برابر رشد ناخالص داخلی دنیا افزایش یابد. در ایران نیز در طی سال های اخیر برندهای موسسات خدمات مالی به ویژه بانک ها از لحاظ رتبه بندی در جایگاه نسبتا قابل قبولی در میان برندهای کشور برخوردار بوده اند. برای مثال میتوان به قرارگیری بانک های ملی، صادرات، اقتصاد نوین، پاسارگاد، تجارت، و ملت در بین ۱۰۰ برند برتر ایران در سال ۱۳۸۸ اشاره نمود. با توجه به افزایش دوبرابری بانک ها در ایران در طی سالیان اخیر و افزایش قضای رقابتی در حوزه خدمات بانکی، بهره گیری از رویکردهای پیشنهادی در بازاریابی اجتماعی می تواند موجب افزایش ارزش ومحبوبیت برند بانک ها در بین مشتریان گردد.

بازاریابی اجتماعی در یک نگاه

فلسفه بازاریابی اجتماعی با دیگر فلسفه های رایج در بازاریابی از جهت اینکه نسبت به منافع آیندگان و جامعه و رفاه آنها تاکید دارد، تفاوت داشته و به دنبال دخالت دادن موضوعات فرهنگی و ارزشی به صورت واقعی در مسایل بازاریابی می باشد. بر اساس مفهوم بازاریابی اجتماعی، مدیران بازاریابی سازمان ها و شرکت ها ناگزیرند در تعیین راهبردها و خطی مشی های بازاریابی خود، عوامل مهمی مانند خواسته های مصرف کنندگان و منافع جامعه در کوتاه مدت و بلندمدت را در نظر بگیرند. علی رغم اینکه این حوزه در مقایسه با بازاریابی تجاری و سنتی بسیار نوپاست، اما نقش و اهمیت آن در توسعه اجتماعی موجب شده است تا شدیدا مورد توجه و اقبال عمومی قرار گیرد. در بازاریابی اجتماعی، کسب سود و منافع شخصی یا سازمانی، الویت اصلی به شمار نمی رود. امروزه بسیاری از برندهای مطرح دنیا به این حقیقت دست یافته اند که صرفا تکیه بر اصول بازاریابی سنتی و تجاری نمی-تواند مزیت و جایگاه رقابتی آنها را در بازار تضمین نماید. حفظ مزیت های رقابتی مستلزم تقویت مستمر برند بوده که خود نیازمند همراهی بیشتر سازمان ها با افراد جامعه و کمک به دستیابی به اهداف اجتماعی خرد و کلان است. به کارگیری اصول اساسی بازاریابی تنها حد مشخصی می تواند جایگاه سازمان های خدمات مالی را در بازار مشخص سازد، ولی متمایزسازی برند یک بانک در میان برند سایر بانک هایی که خدماتی مشابه به مشتریان خود عرضه می کنند، نیازمند مولفه ای است که می توان از آن به بازاریابی اجتماعی نام برد. مشتریان باید این نکته را به وضوح احساس نمایند که هدف مدیران بانک تنها کسب منافع و افزایش سود سهام داران نیست، مدیران بانک نیز باید به مشتریان خود در عمل نشان دهند که در کنار منافع بانک و سهامداران، به منافع بلندمدت و کوتاه مدت جامعه نیز توجه دارند. بازاریابی اجتماعی به عنوان یکی از شاخه های نسبتا جدید بازاریابی سنتی این امکان را در اختیار سازمان های مختلف قرار می دهد که در کنار پذیرش نقش های اجتماعی بیشتر و موثرتر، به طور غیر مستقیم جایگاه برند خود را در میان مشتریان و جامعه بهبود و ارتقا بخشند. با توجه به اهمیت بازاریابی اجتماعی، لازم است به عنوان ابزاری قدرتمند در جهت توانمد کردن و رقابتی کردن بنگاه های اقتصادی مد نظر قرار گیرد و از این طریق رابطه برنده- برنده بین کارکنان، مشتریان و جامعه و دیگر ذینفعان برقرار گردد.

جنبه های عینی تقویت برند با استفاده از بازاریابی اجتماعی در صنعت بانکداری
مسئله قابل بحث در محدوده بازاریابی اجتماعی این است که در عصر مشکلات زیست محیطی، کمبود منابع طبیعی، رشد فزاینده جمعیت، تورم جهانی و فراموشی خدمات اجتماعی، آیا بازاریابی محض کافی است؟ چنین نگرانی ها و تضادهایی ما را به مفهوم بازاریابی اجتماعی نزدیک می کنند. این مفهوم ایجاب می کند بازاریابان در تعیین سیاست گذاری های بازاریابی بین ملاحظات سه گانه منافع بانک، خواسته های سهامدارن و منافع جامعه تعادل لازم را برقرار سازند.

یکی از موضوعات مهم در حوزه بازاریابی اجتماعی مشارکت در حفظ محیط زیست است. بانک ها از طرق مختلف مانند پیروی از استراتژی بانک سبز می توانند نقش حائز اهمیتی در ارتباط با این موضوع ایفا نمایند که از آن جمله می توان به موارد زیر اشاره نمود:

• تعهد به اصول اخلاقی اجتماعی و انسانی، برای مثال عدم اعطای تسهیلات به
واحدهای صنعتی آلاینده
• ارائه تسهیلات مناسب به واحدهای صنعتی که اصول زیست محیطی را رعایت میکنند
• حمایت شفاهی و عملی از طرح های جایگزینی خودروهای فرسوده، نوسازی ناوگان

حمل و نقل و حمایت از طرح های توسعه مترو

• توسعه ابزارهای مبتنی بر بانکداری الکترونیک جهت کاهش سفرهای درون شهری
• تشکیل کمیته توسعه پایدار در بانک ها در راستای توجه نظام مند به مسئولیت های اجتماعی خود در قبال حفظ محیط زیست و بکارگیری شیوه ها و فنون کاهش آثار منفی زیست محیطی ناشی از فعالیت های بانک، اخلاق حرفه ای و مسئولیتهای اجتماعی بانک
علاوه بر موضوعات مطرح شده فوق، توجه به سایر ابعاد بازاریابی اجتماعی باید در استراتژی های بازاریابی بانک ها مورد توجه قرار گیرد که از آن جمله می توان به موارد زیر اشاره نمود:

• اعطای تسهیلات جهت گسترش بنگاه‌های کوچک اقتصادی و زودبازده و کارآفرین با هدف اشتغالزایی و تحقق برنامه‌های دولت و کاهش بیکاری
• گسترش اعطای تسهیلات قرض‌الحسنه با هدف عدالت محوری
• جذب منابع و سرمایه گذاری آن در زمینه هایی که منجر به رفاه جامعه و آبادانی کل کشور گردد
• مشارکت فعال در فعالیت های خیرخواهانه و بشردوستانه (برای مثال اعلام شماره حساب جهت جمع آوری وجوه نقدی جهت ایتام، نیازمندان و آسیب دیدگان بلایای طبیعی(
• مشارکت در طرح های ارتقای امور اقتصادی، اجتماعی و فرهنگی جامعه
• اعطای وام کمک هزینه به دانشجویان
• شناخت صحیح از ماهیت، جایگاه و اهمیت قرض الحسنه و توجه به آن در طراحی و تولید پیام های تبلیغاتی و آگهی های تجاری
• اختصاص بخشی از جوایز به رفع محرومیت های اجتماعی و رفع مشکلات رفاهی جامعه
• مشارکت فعال در عرصه هایی نظیر مدرسه سازی، بیمارستان سازی، راه سازی، آزادی زندانیان مالی و دیه، جشن نفس و …
• حمایت از گسترش فعالیت های ورزشی در سطح جامعه و حمایت مالی از مسابقات و تیم های ورزشی
• مشارکت در برگزاری مناسب جشن ها و اعیاد مذهبی
• انجام اقدامات خلاقانه نظیر افتتاح شعبه های ویژه بانوان (برای مثال بانک ملی(
• برقراری ارتباط قوی سازمان با محیط پیرامونی، یکی از شاخص های موفقیت سازمان ها است (برای مثال ارتباط قوی بانک هایی نظیر بانک کشاورزی با خیل عظیم کشاورزان(
• سهیم ساختن مشتریان در سهام بانک (بانک می تواند برای افزایش رضایت و جلب توجه مشتریان کلان خود، بخشی از سهام خود را هر چند هم ناچیز، به مشتریان کلان بفروشد و با این کار، در مشتری این احساس را ایجاد می‌کند که در سود و زیان بانک، شریک است(
• امکانات ویژه برای مشتریان ارزنده : بانک برای مشتریان ارزنده ، به ویژه مشتریان کلان خود امکانات رفاهی از جمله تخفیف در استفاده از سالن های بانک ، امکانات درمانی ، ورزشی و … قرار دهد. مثلا در هفته زمانهایی از استخر بانک برای استفاده مشتریان اختصاص دهد که این عامل نه تنها رضایت وی را تامین می‌کند، بلکه تبلیغ موثری را نیز فراهم می‌آورد.

نتیجه گیری

امروزه بانک ها نیازمند پیوند زدن فعالیت های بازاریابی اجتماعی به استراتژی های بازاریابی تجاری خود هستند تا از این طریق به اهداف تعالی سازمانی خود دست یابند. به وضوح می توان تاکید قابل توجه تعدادی از معدودی از بانک های کشور را به ابعاد مختلف بازاریابی اجتماعی مشاهده نمود. نکته مهمی که در این خصوص می توان اظهار داشت توجه به ابعاد تبلیغاتی و اطلاع رسانی این فعالیت ها است. فلسفه بازاریابی اجتماعی در بانک ها این است که مدیران بانک ها باید به مشتریان خود نشان دهند که در کنار منافع بانک، به رفاه آنان و منافع جامعه نیز توجه دارند. در صورتی که بانک ها قادر نباشند پایبندی خود به مسئولیت های اجتماعی نشان دهند، بخش مهمی از کارکرد و منافع بازاریابی اجتماعی و تاثیر آن بر تقویت برند خود را از دست خواهند داد. از طرف دیگر، در صورتی که قابلیت لازم برای اثبات این پابندی را دارا باشند، علاوه بر حفظ مشتریان و جلب وفاداری آنان، قادر خواهند بود مشتریان بیشتری را به سوی خود جلب نمایند.

راهکارهایی را نیز می توان به منظور تقویت مسئولیت اجتماعی شرکت ها بیان نمود که عبارتند از:

-۱ برقراری خط مشی و سیستم نظارت برای زنجیره عرضه مفاهیم مسئولیت اجتماعی در بانک ها
- ۲ایجاد یک تصویر روشن و شفاف از مفهوم مسئولیت اجتماعی بانک ها
-۳ برپایی کارگاه های آموزشی، اجرای دوره های مشابه و یاری رساندن در اجرا به بانک ها در زمینه مسئولیت اجتماعی
-۴ تعریف و اندازه گیری معیارهای اصلی مسئولیت اجتماعی بانک های مختلف
-۵ تدوین بیانیه اصول اخلاقی و دستورالعمل ها
-۶ برقراری سیستم هایی برای شفافیت و تعهد سهامداران
-۷ گسترش فعالیت های ارتباطی، اعم از داخلی و یا خارجی که نسبت به فعالیت های مرتبط با مسئولیت اجتماعی بانک ها ایجاد آگاهی نماید.
-۸ ایجاد زمینه های مشارکت در جامعه
-۹ بالا بردن آگاهی سازمان ها و شرکت ها از فضای کسب و کار مبتنی بر مسئولیت اجتماعی شرکت ها
-۱۰ افزایش توان بانک ها در زمینه چگونگی تمرکز بر آینده برای پیش بینی علایق عمومی
- ۱۱آشنایی با نحوه پشتیبانی و تقویت بانک ها از جوامع خود

منابع
-۱ انیو، کریستین، ویت، نیجل، اصول بـازاریابی خدمات مالی (راهنمای عملی و نظری)، ترجمه علی سلیمانی بشلی و غلامعباس افشار.، انتشارات سیمای شرق، تهران، ۱۳۸۹٫
-۲ سلیمانی بشلی، علی.، نقش مسئولیت اجتماعی شرکت ها در توسعه پایدار، مجموعه مقالات هفتمین کنفرانس بین المللی مدیریت، تهران (دانشگاه صنعتی شریف)، ۲۹-۲۸ آذر ۱۳۸۸٫
-۳ سلیمانی بشلی، علی.، بازاریابی و موضع یابی موثر در نظام بانکی ایران، ماهنامه بانک و اقتصاد، شماره ۱۰۵، صص ۲۵-۱۸، اسفند ۱۳۸۸٫
-۴ سلیمانی بشلی، علی.، باروتیان، رضا، بازاریابی اجتماعی، رویکردی برای ایجاد تغییرات اجتماعی برنامه ریزی شده (قسمت اول)، ماهنامه مدیریت بازاریابی و تبلیغات، شماره ۱۵، صص ۵۵-۵۰، مهر ۱۳۸۸٫
-۵ سلیمانی بشلی، علی.، باروتیان، رضا، بازاریابی اجتماعی، رویکردی برای ایجاد تغییرات اجتماعی برنامه ریزی شده (قسمت دوم)، ماهنامه مدیریت بازاریابی و تبلیغات، شماره ۱۷و۱۶، صص ۸۵-۸۲، مرداد ۱۳۸۹٫

۶- Kotler, P and Zaltman, G, Social marketing and approach to planned social change, Journal of Marketing., No 35, pp 3-12. 1971
7- Kotler, P., Roberto, N., Lee, N., Social Marketing: Improve the quality of life, (2nd ed). Thousand oaks, Calif, : Sage Publication, 2002
8- Weinreich, N.K., Hands-on Social Marketing: A Step by Step Guide. Sage Publication. 1999.
9- Hastings, G., Social marketing should the Devil has all the best tunes? Butterworth-Heinemann. 2007
10- Lowry, R.J., Hardy., S., Jordan, C., Wayman, G., Using social marketing to increase recruitment of pregnant smokers to smoking cessation service: a success story, Public Health, 118(4): 293-43, 2004
11- Palmer, R.S., Kilmer, J.R., and Larimer, M.E., If you feed them, will they come? The use of social marketing to increase interest in attending a college alcohol program. J AM Coll Health, 55 (1): 47-52, 2006

نویسنده :
علی سلیمانی بشلی

*مدیر امور بین الملل مرکز بازاریابی خدمات مالی
asoleimani@shahed.ac.ir
soleimani@fsmcenter.com
+ نوشته شده در  پنجشنبه هفدهم فروردین ۱۳۹۱ساعت 17:35  توسط عليرضا خلعتبري  | 

سایت جامعه هلدینگ های ایران در یک اقدام جالب سعی کرده است تمام مقالات و کتاب های مرتبط با بنگاه داری، مدیریت شرکت های هلدینگ، بنگاه، مادر، دفتر مرکزی را جمع آوری کند.

این مطالب شامل مقالات فارسی و انگلیسی و کتاب های مرتبط است.

ضمن تشکر از این مدیران این سایت لینک برخی از مقالات آن را در زیر آورده ام.

 

کد مقاله   -   عنوان مقاله   -   نویسنده / نویسندگان


( 3 ) هم افزایی و ارزش آفرینی در شرکت های هلدینگ ( علیرضا تحسیری ، دکتر حسن کارنامه حقیقی ) - فایل پاورپوینت

( 7 ) بررسی و تعیین سطح مالکیت و مدیریت در شرکت های هلدینگ

دکتر عمران محمدی ، مهندس سعید خادمیان )

( 23 ) مطالعه موردی مدیریت استراتژیک در هلدینگ مپنا مهندس زهره هوشنگی )- فایل پاورپوینت

( 38 ) طراحی و پیاده سازی الگوی ارزیابی عملکرد شرکت های تابعه صندوق تأمین اجتماعی

مهندس مسعود چیتگرها ، ایمان الدین مرادی ) - فایل پاورپوینت

( 44 ) جابجایی استراتژی بنگاه های مادر بررسی تجربیات موفق جهانی نادر سید کلالی ، الهام حیدری )

 

 ( 57 ) تحلیل پویایی‌های یک هلدینگ راهبرد محور با استفاده از رویکرد پویایی سیستم مهدی شعبانی سیچانی ، حمیدرضا فرتوک زاده )
( 66 ) جایگاه واحد تجاری راهبردی در شرکت های هلدینگ ( 
دکتر رسول ابراهیمی باران ، دکترحسین رحمان سرشت ) - فایل پاورپوینت
( 71 ) بررسی میزان موفقیت شرکتهای هلدینگ در اجرای فرآیند مدیریت استراتژیک و ارائه راهکارهای بهبود ( 
دکتر محسن اتابکی ، دکتر عباس سیفی ) - فایل پاورپوینت
( 72 ) هلدینگ ها و چشم انداز تعامل و مشارکت آنها با Collaborative Network ها ( 
بنیامین علامتی ،  جواد نصر ) - فایل پاورپوینت
( 75 ) ملاحظاتی درباره استراتژی هولدینگ

احمد شریفی یزدنژاد ، نرجس احمدپور سامانی ، امیر بخت یاوریان‌ ) - فایل پاورپوینت
( 76 ) بررسی عوامل موثر در تنوع فناورانه کسب و کار: مورد کاوی شرکت تام ایران خودرو

دکتر محمدرضا آراستی ،  جواد نوری ،  سیاوش ملکی فر )
( 78 ) بکارگیری موثر مکانیزم های نظارتی در هلدینگ های مالی و اقتصادی

دکتر محمدرضا رستمی ، دکتر حسن قالیباف اصل ، دکتر آرین قلی پور )
( 79 ) مدل‌های مدیریتی بنگاه: مادر، هولدینگ و سرمایه‌گذاری

دکتر کاوه محمد سیروس ، امیررضا پیش بین ) - فایل پاورپوینت

( 81 ) شیوه راهبری مسئوولیت سپار مدل مطلوب برای اداره شرکتهای هلدینگ ( دکتر ابوالقاسم فخاریان )

          اندیشه های نوظهور در مدیریت شرکت های هلدینگ (دکتر محمدعلی بابایی)
 

 ( 21 ) ارائه یک مدل کارت امتیازی متوازن جهت ارزیابی شرکت های مادر تخصصی

علیرضا صدیقی زاده ، محمد مهدوی مزده ، سیامک نوری )


( 22 ) ارائه مدلی برای وزن دهی به منظرهای کارت امتیازی متوازن جهت ارزیابی عملکرد سازمان های مادر تخصصی( مطالعه موردی شرکت پتروشیمی بندر امام)


بهرام شومالی ، سیامک نوری ، دکتر محمد مهدوی مزده )


  ( 24 ) "شرکت های هلدینگ تاریخچه، شیوه های سازماندهی، الگوهای ارزش آفرینی" ( گیتا یعقوبی )

( 25 ) سرمایه گذاری بنگاه هلدینگ و رویکرد های مؤثر در توسعه آن ( علیرضا محمدی )

( 26 ) سازماندهی بنگاه هلدینگ( ضرورت، مزایا و چالش ها) علیرضا محمدی )

( 29 ) برنامه ریزی استراتژیک منابع انسانی و بهره وری سازمانی در سازمان های هلدینگ

دکتر جواد آذری بیدسکان ، فاطمه امیدی استر آبادی )

( 30 ) تدوین راهبردهای کلان در شرکت مرکزی ( هلدینگ) ( محمد رضا نیکونژاد )

( 31 ) تأثیر استراتژی کسب و کار بر پیشبرد مشتری مداری در شرکت های هلدینگ

سعید دستمالچی ، سعید وزوائی ، رضا قلیزاده ، مینا زارع کاریزی ، هنگامه صیادی ، پویا دستمالچی )

( 32 ) اتخاذ استراتژی مناسب در افزایش مدیریت هم افزایی در سازمان های هلدینگ

سعید دستمالچی ، سعید وزوائی ، رضا قلیزاده ، مینا زارع کاریزی ، هنگامه صیادی ، پویا دستمالچی )


( 33 ) اهمیت به کارگیری استراتژی هلدینگ در صنایع کشاورزی کشور

مهندس محمد مهدی مشیدی ، مهدی طورانیان ، سعید دستمالچی )

( 34 ) شناسایی و اولویت بندی عوامل کلیدی موفقیت در نظام حکمرانی شرکت های هلدینگ خصوصی در ایران ( دکتر رضا اسماعیل پور ، شاهین علیجانی پور )

( 35 ) بررسی عوامل مؤثر بر سرمایه گذاری شرکت های هلدینگ در شرکت های اقماری

علیرضا محمدی ، مهنوش عبدالله میلانی )

( 39 ) انتحاب مکتب استراتژی مناسب برای شرکت فرودگاه های کشور برای هلدینگ شدن در صنعت هوانوردی ایران ( با تأکید بر آینده پژوهی صنعت هوانوردی)

دکتر بدرالدین اورعی یزدانی ، دکتر نظر دهمرده )

( 40 ) طراحی شاخصهای ارزیابی عملکرد شرکت های هلدینگ در تعامل با شرکت های تابعه با رویکرد فرآیندی

دکتر سعید خدامرادی ، شهرام محرابی )

 ( 52 ) هدفگذاری و برنامه ریزی راهبردی پیامدگرا در هلدینگ ها ( نمونه موردی: فضای تصمیم گیری چند هدفه برای هدف گذاری در شهر داری ها) ( مهندس بهروز نصر آزادانی )

( 58 ) بررسی فرصتها و چالشهای صنعت بیمه  با توجه به نقش و جایگاه نهاد ناظر بعنوان سازمان  پیشرو ( هلدینگ ) ( دکتر عبدالله نعامی )

( 62 ) تأثیر ستاد شرکت های هلدینگ  بر تصمیمات منابع انسانی شرکت های وابسته

علی عطافر ، احمدرضا اخوان صراف )

( 65 ) دفتر مدیریت پروژه (PMO) در شرکت های هلدینگ پروژه محور ( مهندس محمد زین العابدین ، احمد نورنگ ، مسعود کفایتمند )

( 70 ) مدیریت طرح، استراتژی بهینه در شرکت های هلدینگ ( فائضه رحیمی ، لیلارحمانی )

( 73 ) بررسی اثربخشی و کارآیی شرکتهای هلدینگ(منتخب) با روشBSC مرضیه دهقانی نیری )

( 74 ) بررسی نام و نشان تجاری در شرکت‌های هولدینگ 
مهندس محمود درویش صفت ، مهشید حسن زاده صفاری )

نقل از وب سایت خوب  شخصی دکتر مجتبی لشکر بلوکی

+ نوشته شده در  پنجشنبه هفدهم فروردین ۱۳۹۱ساعت 17:35  توسط عليرضا خلعتبري  | 

4G بله یا خیر،مسئله این است!

همه آنچه می خواهید درباره نسل چهارم بدانید


در نظر اول، شاید نوشتن از نسل چهارم شبکه‌های مخابراتی، آن هم در حالی که به تازگی و البته به شکل محدود نسل سوم در ایران به راه افتاده، کمی ناموجه جلوه کند. ولی آشنایی با پیشرفت‌هایی که دیر یا زود راه خود را به هر کشوری باز خواهند کرد، و در این مورد خاص تکنولوژی 4G که می‌تواند شبکه‌های اینترنت کابلی را کاملاً از دور خارج کند، خالی از لطف نیست. پس در ادامه مطلب با نارنجی همراه باشید تا بیشتر با این نسل انقلابی شبکه های مخابراتی آشنا شوید.


از بین تمام اصطلاحات گیج‌کننده‌ای که این روزها در بازار مصرف شنیده می‌شود، احتمالاً گنگ‌ترین مورد، 4G است که برای توصیف یک نسل جدید و بسیار پرسرعت تبادل اطلاعات موبایل (cellular data) با استفاده از تلفن‌های هوشمند،‌ تبلت‌ها و سایر دستگاه‌ها به کار می‌رود. موضوع به نظر ساده می‌آید، ولی (در امریکا) گونه‌های مختلفی از 4G وجود دارد و ادعاهای مختلفی هم مطرح می‌شود. AT&T مدعی است که «بزرگترین شبکه 4G کشور» را دارا است. T-Mobile هم می‌گوید که «بزرگترین شبکه 4G امریکا» را دارد. Verizon ادعا دارد «سریع‌ترین شبکه 4G امریکا» را دارد و البته Sprint هم می‌گوید که «اولین شبکه 4G» را دارد.

با این حال از نظر برخی کارشناسان، تکنولوژی استفاده شده توسط T-Mobile و نیز بخش بزرگی از شبکه 4G متعلق به AT&T،‌ در واقع 4G «واقعی» به حساب نمی‌آیند، و نیز ثابت شده که آنچه توسط Sprint استفاده می‌شود یک بن‌بست به تمام معنا است و در حال متروک شدن است. اکنون آنچه توسط Verizon عرضه می‌شود، در حال بدل شدن به استاندارد مورد پذیرش رقبایش هم هست، ولی با این حال شبکه‌های این شرکت‌ها با هم سازگار نیستند و این بدل به سرگیجه‌ای برای مشتریان شده. بنابراین در اینجا یک توضیح ساده راجع به برخی از مهم‌ترین پرسش‌ها ارائه می‌کنیم، که بر اساس مصاحبه‌هایی با کارمندان فنی این چهار شرکت مخابراتی تهیه شده است. این پاسخ ها به شناخت بیشتر ما از این تکنولوژی کمک فراوانی می کند.


4G چیست؟

4gquestion1.jpg

4G چهارمین و جدیدترین نسل از تکنولوژی‌های مخابراتی برای ارسال و دریافت اطلاعات از طریق شبکه‌های موبایل است. سریع‌تر از نسل قبلی است و به شبکه‌ها ظرفیتی بالاتر از نسل 3G (نسلی که هم اکنون بر روی اکثر تلفن‌های همراه اروپا و آمریکا مورد استفاده است) را می‌دهد. تعریف فنی 4G توسط یکی از آژانس‌های اروپایی سازمان ملل متحد ارائه شده. تعریف بازاریابی آن هم هست، که البته خیلی سست ولی برای اکثر مردم مناسب است.


چه کسی به 4G احتیاج دارد؟

4G بیشتر برای کسانی که موبایل‌های هوشمند، تبلت و لپ‌تاپ دارند مناسب است. کسانی که اغلب وقتی که خارج از محدوده پوشش وای-فای هستند، نیازمند سرعت بالا برای مرور وب،‌ استفاده از اپلیکیشن‌ها و کار با ایمیل می‌باشند. مثلاً وقتی در تاکسی هستید، 4G می‌تواند سرعتی یکسان یا حتی بالاتر نسبت به وای-فای منزل یا دفتر کار به شما بدهد. در هتل‌ها و فرودگاه‌ها نیز 4G اغلب سریع‌تر از وای-فای همگانی مستقر در این مکان‌ها است.


اصطلاح 4G چه فرقی با دیگر اصطلاح تبلیغاتی این روزها یعنی LTE دارد؟

0a5649|118a_LTE-logo.jpg

LTE مخفف عبارت Long Term Evolution (تکامل بلند مدت) است که سریع‌ترین و باثبات‌ترین گونه از 4G به حساب می‌آید‫.‬ و به اعتقاد اکثر کارشناسان فنی، نزدیک‌ترین تکنولوژی به استانداردهای تعیین شده از طرف سازمان ملل است. LTE در ابتدا توسط Verizon به کار گرفته شد، که آن را در 200 منطقه ارائه کرد. AT&T نیز به کارگیری آن را شروع و تاکنون در 28 منطقه خدمات LTE را ارائه کرده است. Sprint و T-Mobile نیز در حال چرخش به سمت استفاده از LTE هستند، که البته هنوز هیچ شهری را تحت پوشش آن قرار نداده‌اند. بنابراین در عمل، بحث ما محدود به دو اوپراتور می‌شود.


سایر گونه‌های 4G چه هستند؟

Sprint از یک تکنولوژی به نام WiMax استفاده می‌کند. T-Mobile و AT&T از تکنولوژی HSPA+ که ورژنی از 3G با سرعت بالاتر از ورژن‌های قبلی است، استفاده می‌کنند و آن را به عنوان 4G جا زده‌اند که بسیاری از کارشناسان فنی از آن با نام «4G تقلبی» یاد می‌کنند. شبکه‌ Sprint در سال جاری به LTE تغییر خواهد یافت و T-Mobile نیز در سال 2013 به این جرگه خواهد پیوست.


سرعت 4G چقدر است؟

ادعاها و البته تست‌های عملکرد، بستگی به نوع دستگاه، موقعیت مکانی، و زمان دارند. در بسیاری از تست‌ها، تلفن‌های 4G، تبلت‌ها، و مودم‌های لپ‌تاپ‌ها، به طور کلی سرعتی از 3 تا 20 برابر سرعت دانلود دستگاه‌های 3G را رقم زده‌اند. LTE پادشاه سرعت در بین تکنولوژی‌های 4G است. دستگاه‌های LTE که تست شده اند، به طور میانگین سرعت‌ دانلودی بین 10 تا 20 مگابیت بر ثانیه را داشته‌اند، که به کرات به بالای 30 مگابیت بر ثانیه هم رسیده است. سایر گونه‌های 4G عموماً سرعت‌های دانلودی زیر 10 مگابیت بر ثانیه را در تست‌ها رقم زده‌اند.‌ ولی تمام آنها از 3G بهتر بوده‌اند. سرعت دانلود با استفاده از 3G، در تست‌ها بر روی تمام شبکه‌ها و تعداد زیادی از دستگاه‌ها، به طور میانگین زیر 2 مگابیت بر ثانیه بوده است.


سرعت LTE در قیاس با سرعت سرویس‌های کابلی اینترنت خانگی چطور است؟

با وجود اینکه LTE یک تکنولوژی بی‌سیم است، ولی در بیشتر موارد، از اکثر سرویس‌های کابلی اینترنت خانگی در امریکا سریع‌تر است. بر اساس آمار Akamai که یک شرکت بزرگ ارائه‌کننده اینترنت است، میانگین سرعت پهنای باند در امریکا در فصل سوم سال 2011 نزدیک به 6.1 مگابیت بر ثانیه بوده است.


LTE در قیاس با WI-FI چطور عمل می‌کند؟

وای-فای گونه ای از اینترنت بی‌سیم وابسته به یک سرویس اینترنت کابلی است. بنابراین اگر میانگین سرعت اینترنت کابلی امریکا معادل 6.1 مگابیت بر ثانیه باشد، وای-فای هم در همین حدود خواهد بود. ولی در مکان‌های عمومی، وای-فای اشتراکی اغلب بسیار کندتر از LTE است. در تست‌هایی که در فرودگاه دالز (Dulles) در نزدیکی واشینگتون، و همین‌طور در هتلی خارج از بوستون با استفاده از iPad جدید انجام شده، سرعت وای-فای اشتراکی زیر 1 مگابیت بر ثانیه بوده. ولی در هر دو محل، با iPad جدید و با استفاده از LTE شبکه Verizon، به سرعت میانگین 32 مگابیت بر ثانیه دست یافته اند.


آیا LTE فقط در دانلود سریع‌تر است؟ در مورد آپلود چطور؟

تست‌ها نشان داده که در هر دو مورد، از شبکه 3G سریع‌تر است.


آیا هر چه استفاده عمومی مردم از LTE بالاتر برود، سرعت‌های دانلود و آپلود پایین‌تر خواهد آمد؟

احتمالاً چنین خواهد بود. ولی سخت است که بخواهیم بگوییم تا چه میزان. چرا که تکنولوژی LTE علاوه بر سرعت بیشتر، ظرفیت بیشتری را هم برای شبکه فراهم می‌کند. Verizon معتقد است که چیزی کمتر از 10 درصدِ مشترکینش از LTE استفاده خواهند کرد.


هزینه استفاده از LTE چقدر است؟

قیمت‌ها بر اساس دستگاه مورد استفاده و شرکت طرف قرارداد فرق می‌کند. Verizon و AT&T از قیمت‌گذاری پلکانی استفاده می‌کنند، که بر اساس آن شما برای استفاده از حجم‌های بالاتر و بالاتر، باید به طور تصاعدی مبالغ بیشتری را هم بپردازید. اما با وجود اینکه در LTE مردم دیتای بیشتری مصرف خواهند کرد و در نتیجه به بسته‌های حجمی بزرگتری نیاز خواهند داشت، کمپانی‌ها تا کنون قیمت‌ها را برای LTE افزایش نداده‌اند. به عنوان مثال: اگر iPad جدید را تحت شبکه Verizon خریداری کنید، قیمت‌های LTE از 20 دلار در ماه برای 1 گیگابایت دیتا، تا 80 دلار در ماه برای 10 گیگابایت تعیین شده است.


اگر یک تلفن یا تبلت مجهز به LTE داشته باشم، در قیاس با 3G، با این سرعت بالاتر، حجم دیتای بیشتری را مصرف خواهم کرد؟

att-4g-lte-vs-3g.jpg

به احتمال زیاد چنین خواهد بود. در مقایسه با 3G، دریافت مقدار مشخصی از اطلاعات با همان کیفیت سابق ولی با استفاده از LTE، حجم بیشتری از پهنای باند را مصرف نخواهد کرد. ولی از آنجایی که LTE بسیار سریع‌تر است، ممکن است کاربران به دانلود یا مبادله حجم بیشتری از اطلاعات و محتوا (مثلاً ویدیو) بپردازند. و ممکن است ویدیوهای با کیفیت‌تری را برای تماشا انتخاب کنند که در نتیجه حجم بیشتری از دیتا را مصرف خواهند کرد. در عین حال، برخی از اپلیکیشن‌ها و سایت‌ها هم با استفاده از سرعت بالاتر LTE، فایل‌های بزرگتر و محتواهای باکیفیت‌تری را به خصوص در قالب ویدیو ارائه خواهند کرد.


تأثیر LTE بر روی مکالمات تلفنی چگونه است؟

هیچ تأثیری نخواهد داشت. تا اینجا که تأثیر LTE محدود به دیتا بوده است. مکالمات صوتی، توسط شبکه‌های موازی دیگری پشتیبانی می‌شوند. ولی کمپانی‌های مخابراتی امیدوارند که بشود ترافیک مکالمات را نیز به LTE منتقل کرد.


اگر من یک تلفن یا تبلت مجهز به LTE داشته باشم،‌ ولی به منطقه‌ای بروم که پوشش LTE وجود ندارد چه؟

با خروج از پوشش LTE، در شبکه Verizon به طور خودکار به شبکه 3G وصل خواهید شد و در AT&T به HSPA+ که در واقع گونه‌ای کندتر از 4G ولی همچنان سریع‌تر از 3G است.


بزرگترین شبکه 4G ایالات متحده در اختیار کدام شرکت است؟

حتی اگر تمام تعابیر و گونه‌های 4G را هم در نظر بگیریم، گفتن این مطلب سخت است. شرکت‌ها اندازه‌‌ شبکه تحت پوشش خود را به طرق مختلف تخمین می‌زنند، گاهی بر اساس تعداد افرادی که به صورت تئوری تحت پوشش هستند، و گاهی بر اساس تعداد شهرها و بازارها، که اینها می‌تواند برداشت‌های مختلفی را به دست دهد. Verizon بزرگترین شبکه LTE را در اختیار دارد. هر دوی AT&T و T-Mobile ادعای داشتن بزرگترین شبکه 4G را می‌کنند، ولی اولی فقط گستره محدودی از پوشش LTE را دارد و دومی اساساً هنوز پوشش LTE ندارد.


آیا LTE در کشورهای دیگری هم به جز آمریکا کار می کند؟

بله، ولی پوشش و استفاده از LTE در سایر کشورها نسبت به امریکا خیلی کمتر است. در اکثر کشورها، ابزار مجهز به LTE شما، مجبور به تن دادن به به سرعت‌های پایین شبکه‌های قدیمی خواهد شد.


آیا یک تلفن مجهز به LTE که از AT&T خریده‌ام، بر روی شبکه Verison جواب خواهد داد؛ یا بر عکس؟

نه. تکنولوژی‌ها مشابه است، ولی کمپانی‌های مختلف از باندها یا فرکانس‌های متفاوتی استفاده می‌کنند. بنابراین، حداقل امروزه، دستگاه‌های مجهز به LTE قابلیت سازگاری در بین شبکه‌های مختلف را ندارند.

نیما دادگستر
منبع وب سایت خوب نارنجی
+ نوشته شده در  پنجشنبه هفدهم فروردین ۱۳۹۱ساعت 17:34  توسط عليرضا خلعتبري  | 

نرم افزار تضمین کیفیت آرماندیس

 

ویرایش دوم نرم افزار تضمین کیفیت آرماندیس با امکانات متنوع عرضه شد!

 

ماژول های نسخه جدید نرم افزار تضمین کیفیت آرماندیس که بر اساس الزامات استاندارد مدیریت کیفیت ISO 9001:2008 طراحی و تولید شده است به شرح ذیل می باشد:

 

کنترل مدارک و داده ها

کنترل سوابق

پایش فرآیندها

ممیزی داخلی

اقدامات اصلاحی و پیشگیرانه

کنترل محصول نامنطبق

پایش رضایت مشتریان

پایش اهداف سالیانه

کالیبراسیون

بازنگری مدیریت

 

به کمک این نرم افزار ضمن یادآوری دوره زمانی انجام فعالیت ها - پیگیری تمامی امور واگذار شده به افراد و گزارش گیری از اجرای آنها بصورت مکانیزه انجام می شود. با استفاده از این نرم افزار از ده ها گزارش آماری و نموداری متنوع از آخرین وضعیت نظام مدیریت کیفیت مطلع خواهید شد.

 

جهت کسب اطلاعات بیشتر در رابطه با این نرم افزار اینجا کلیک کنید.

 

 

+ نوشته شده در  سه شنبه پانزدهم فروردین ۱۳۹۱ساعت 13:13  توسط عليرضا خلعتبري  | 

سرچ کردن محتوای مورد نیاز در موتورهای جستجو از ابتدایی ترین کارهایی است که هر کسی که سر و کارش به اینترنت افتاده باشد با آن آشنایی دارد. در میان بزرگ ترین و معروف ترین موتور جستجو، گوگل، سهم زیادی در سرچ روزانه مردم دنیا دارد. تا جایی که "گوگل کردن" به فعل تبدیل شده و معادل سرچ کردن در اینترنت به حساب می آید.اما به راستی چقدر با ریزه کاری های سرچ کردن آشنایی داریم؟ مثلا خود شما چقدر طول می کشد تا با سرچ به محتوای مورد نظرتان برسید؟ اگر این زمان برای شما طولانی است با دانستن چند نکته کوچک می توانید سرچ خود را بهبود دهید و زودتر به محتوای مورد نظرتان برسید.

** در ابتدا لازم است بگوییم که جستجوی گوگل بر مبنای کلمات کلیدی است که وارد می کنید. هر چه این کلمات دقیق تر باشند، موتور گوگل شما را زودتر به محتوای مورد نظرتان می رساند. وقتی عبارت information and communications technology را در تایپ می کنید، گوگل به دنبال صفحاتی می گردد که این سه عبارت در آن وجود داشته باشد. در این حالت ترتیب برای گوگل اهمیتی ندارد.

چیزی که در بین عموم جا افتاده این است که استفاده از کلمات زیاد برای سرچ بد است. این باور درست نیست. چون استفاده از کلمات محدود هم گستره سرچ شما را بسیار بزرگ می کند. به نظر من برای جستجو استفاده از سه تا پنج واژه مناسب است.

سرچ کردن محتوای مورد نیاز در موتورهای جستجو از ابتدایی ترین کارهایی است که هر کسی که سر و کارش به اینترنت افتاده باشد با آن آشنایی دارد. در میان بزرگ ترین و معروف ترین موتور جستجو، گوگل، سهم زیادی در سرچ روزانه مردم دنیا دارد

اگر می خواهید این عبارت را دقیقا به همین ترتیب جستجو کنید کافی ست آن را در کوتیشن قرار دهید.

"information and communications technology"

دقت کنید در گوگل عباراتی که میان کوتیشن قرار می گیرند نباید بیشتر از ده کلمه باشد. گوگل بیشتر از ده کلمه را نمی پذیرد.
نکاتی که در مورد سرچ گوگل نمی‌دانید

**حالا فرض کنید می خواهید به دنبال صفحاتی بگردید که یا دارای عبارات information باشند یا communication و یا technology. در این حالت از عملگر OR استفاده می کنیم. عملگرهای منطقی در گوگل دقیقا بر همان مبنای ریاضی کار می کنند.

Information OR communications OR technology

همچنین می توانید به جای عبارت OR از ععلامت مخصوص آن | (پایپ نامیده می شود) استفاده کنید.

**در جستجوهای گوگل، عبارتی مانند to، a، the و مانند اینها دور ریخته می شود و به حساب نمی آید. اگر می خواهید این عبارت ها حتما در سرچ لحاظ شوند کافیست از علامت + استفاده کنید.

**علامت - (منفی) نیز کاربرد جالبی دارد و بسیار کارآمد است. فرض کنید به دنبال محتوایی هستید که دارای عبارت information and communications technology باشد ولی از شرکت apple در آن حرفی زده نشده باشد. برای این کار کافی ست مانند نمونه زیر سرچ کنید.

“information and communications technology”‌ – “apple”‌

با این کار، گوگل تمام محتواهایی که عبارت information and communications technology را دارد پیدا می کند و آنهایی که کلمه apple در آنها ذکر شده را فیلتر می کند و سپس نتایج را به شما نشان می دهد.

**ترفند دیگری که نیاز دارید، * است. فرض کنید دنبال محتوایی هستید که دقیقا نمی دانید برای سرچ کردن ان باید از چه واژه ای استفاده کنید. کافیست به جای واژه ای که نمی دانید از علامت * استفاده کنید. به مثال زیر توجه کنید.

microsoft * windows

**اگر بخواهید به دنبال عنوان های یک سایت مشخص بگردید چه می کنید؟ با تایپ کردن عبارت INTITLE در مقابل اسم سایت، عناوین برایتان به نمایش در خواهد آمد. البته این در شرایطی ایت که برای صفحات آن وبسایت اینتایتل تعریف شده باشد.

Tebyan :INTITLE
نکاتی که در مورد سرچ گوگل نمی‌دانید

** فرض کنید می خواهید دوربین دیجیتالی بخرید و محدوده قیمت برای تان اهمیت دارد. چه طور سرچ می کنید؟ برای این منظور کافیست از "..." استفاده کنید. برای مثال:

Camera digital $۸۰۰…۱۰۰۰

**اگر به دنبال موضوعی در سایت خاصی هستید، می توانید از عبارت site: در قسمت سرچ بهره ببرید. با این کار گوگل تنها صفحاتی را به عنوان نتیجه نشان تان می دهد که مربوط به سایت ذکر شده باشند.

Site: tebyan.net

همچنین اگر محقق هستید و به سرچ دقیق احتیاج دارید، می توانید از صفحه جستجوی پیشرفته گوگل تحت عنوان Advanced Search و به آدرس http://www.google.com/advanced_search مراجعه کنید.

قبل از سرچ کردن کمی روی معنای عبارت فکر کنید و بهترین کلید واژه ها برای جستجو را بیابید و استفاده کنید.

+ نوشته شده در  چهارشنبه نهم فروردین ۱۳۹۱ساعت 8:5  توسط عليرضا خلعتبري  | 

در بازار کتاب، انبوهند کتاب‌های شبه‌علمی روانشناسی که می‌خواهند هنر ثروتمند شدن، خوشبخت شدن، روابط موفق میان‌فردی یا رهایی از تنش‌های روزانه بیاموزند.
اما صرف‌نظر از درجه اعتبار علمی این کتاب‌ها، باید پرسید غایت آرزوی ما چیست؟ فرض کنید که این کتاب‌ها بتوانند ما را به ثروت برسانند، ما را به یارمان برسانند، ما را جذاب کنند یا از تنش‌های روزانه برهانند، آیا اینها نهایت شادی و رضایت‌مندی ما را فراهم می‌آورند؟
آبراهام مَزلو، روانشناس آمریکایی مشهوری بود که نظریه مشهورتر «سلسله مراتب نیازهای انسانی‌» یا «هرم مزلو» را ارائه داد. به این هرم نگاه کنید و پیش خودتان قضاوت کنید که در سال‌هایی که سپری کرده‌اید، دنبال دست یافتن به کدام طبقه این هرم بوده‌اید.
پس در این پست تعدادی از بهترین کتاب‌هایی که در بازار کتاب ایران می‌توانید در مورد خلاقیت و شکوفایی پیدا کنید، به شما معرفی خواهم کرد.
اما این بار واقعا توصیه می‌کنم که دست کم دو سه کتاب این پست را تهیه کنید و سر فرصت و ذره ذره بخوانید، احتمال اینکه این کتاب‌ها بتوانند شما را از روزمرگی رایج به درآورند و شما را در مسیری نو بیندازند، زیاد است!
یک سرهنگ روسی سابق، یک جراح پلاستیک باسابقه و یک عارف هندی، سه کتاب از کتاب‌های معرفی‌شده در پایین را نوشته‌اند، برای من بسیار جالب بود که علیرغم این که این سه از سه دنیای کاملا متفاوت بوده‌اند، در شرایط مختلفی زیسته‌اند و در دهه‌های مختلفی، جهان‌آزمایی کرده‌‌اند، در نهایت روح سخنشان در مورد خلاقیت تقریبا یک چیزی بوده است و توصیه‌های بنیادی‌شان با هم تفاوت زیادی ندارد. هر سه خلاقیت را -همچون مزلو- در رأس هرم‌ نیازهای آدمی و نقطه اوج او می‌دانند و هر سه پیشنهاد می‌کنند که با فراغت از پایبند تن و جامعه، لذت خلاقیت و خودشکوفایی را بچشیم.
۱- خلاقیت، راه‌کارهایی برای یک زندگی جدید، آزادسازی نیروهای درون: این کتاب را واقعا تصادفی تهیه کردم و تصور نمی‌کردم که عارفی هندی به نام «اُشو» اینقدر معانی عمیق در مورد زندگی و خلاقیت را بتواند در یک کتاب بگنجاند.
انتظار من این بود که مثلا با خواندن کتاب زندگی‌نامه استیو جابز، چیزهای بیشتری در مورد خلاقیت دستگیرم شود، اما این کتاب ۲۴۸ صفحه‌ای که شاید در کمتر روزنامه و نشریه فرهنگی معرفی شده باشد و احتمالا نامش به گوشتان نخورده باشد، نظرم را تغییر داد.
اشو، بین سالهای ۱۹۳۱ تا ۱۹۹۰ می‌زیست، تعالیم «اشو»، توانسته زندگی میلیون‌ها نفر از همه سنین و مسلک‌ها را تغییر بدهد. از او به عنوان یکی از هزار آینده‌ساز قرن بیستم و یکی از ده مردی که سرنوشت کشور هند را تغییر داده‌اند، در کنار گاندی،‌ نهرو و بودا نام برده شده است.
تلاش اصلی او کمک به ایجاد شرایطی برای تولد نوع جدیدی از انسان بود. او در کتاب‌هایش با آمیختن حکمت جاودانه شرق و توان علمی و فناوری غرب، معجونی سخت گوارا به خوانندگان ارائه می‌دهند.
بریده‌هایی از این کتاب:
اگر تک‌بعدی باشی، می‌توانی به قله‌ای رفیع دست پیدا کنی، اما آن موقع فقط یک قله‌ای. دلم می‌خواهد تو کل سلسله جبال هیمالیا شوی -نه فقط یه قله، که قله‌هایی بر فراز قله‌های دیگر.
بوی خوش آزادی:
خلاقیت، بزرگ‌ترین عصیان در عالم هستی است. برای خلق کردن باید از همه قید و بندها رها شد، وگرنه خلاقیت تو چیزی جز تقلید و نسخه‌برداری نخواهد بود، فقط یک نسخه بدل! تو فقط هنگامی می‌توانی خلاق باشی که فردیت خویشتن را دریابی. تو به عنوان بخشی از روان‌شناسی عامه مردم نمی‌توانی چیزی خلق کنی. روانشناسی عامه مردم، غیرپویا و غیرخلاق است، چون زندگی کسالت‌آوری را سپری می‌کند، هیچ رقث و سرود و تفریحی نمی‌شناسد، از این رو قالبی و فاقد قوه ابتکار است.
فرد خلاق نمی‌تواند راه رفته را طی کند، باید راه خود را در میان جنگل‌های انبوه زندگی بیابد. باید تنها گذر کند، باید از ذهن توده مردم، مبرا و متمایز باشد. ذهن جمعی پست‌ترین ذهن در دنیاست، -حتی افراد به اصطلاح امحق هم از حماقت جمعی برترند. اما همین جمع‌گرایی از بازار رشوه گرمی برخوردار است، به این معنا که فقط برای افرادی احترام و افتخار قائل است که مصرانه راه ذهن جمعی را تنها راه صحیح بدانند.
در گذشته، افراد خلاق شامل نقاشان، موسیقی‌دانان، شاعران، مجسمه‌سازان، صرفا از روی ضرورت محض مجبور بودند از حسن شهرت و احترام چشم بپوشند. آنها مجبور بودند، زندگی سنت‌شکنانه‌ای را در پیش بگیرند، زندگی یک خانه به دوش، این تنها راه ممکن برای بروز و ظهور خلاقیت آنان بود. در آینده دیگر لزومی به این کار نیست. اگر مرا درک کنید و حقیقت نهفته در گفته‌های مرا با دل و جان احساس کنید، آنگاه در آینده هر کس می‌تواند به عنوان فردی شاخص زندگی کند. دیگر نیازی به زندگی سنت‌شکنانه نیست. زندگی سنت‌شکنانه محصول فرعی یک زندگی جزمی، متحجر و قراردادی است که آبرو در ان حرف اول را می‌زند.
اما تصور نکنید که این کتاب یکسره، شامل توصیه‌های دقیق اشو است، کتاب مملو است از حکایات فلسفی و عرفانی نغز و پرمعنا. حتی اگر شما تعهدی در خود برای یادگیری خلاقیت از طریق این کتاب احساس نمی‌کنید، خواندن همین حکایات ساعات خوشی را برای شما فراهم می‌سازند.
این حکایات آنقدر جالبند که نقل آنها در میهمانی‌ها و در کنار دوستانتان می‌تواند شما را به هسته خوش‌سخن یک جمع و مرکز توجه دوستانتان تبدیل کند. این هم کارکردی جانبی برای این کتاب.
این کتاب را انتشارات فردوس منتشر کرده است.
۲- شکوفاسازی خلاقیت: این کتاب نوشته دکتر رابرت فیشر و مری ویلیامز است و انتشارات پیک بهار با ترجمه ناتالی چوبینه آن را در ۲۴۶ صفحه منتشر کرده است.
در شکوفاسازی خلاقیت، عوامل متفاوتی مؤثرند از جمله شرایط محیطی، نوع آموزش، نحوه سلوک، کمک‌های خانواده و ده‌ها مورد دیگر.
در این کتاب نویسندگان تلاش کرده‌اند تا با حفظ چارچوب‌های علمی و تجربی، به خوانندگان کمک کنند تا این توانایی نهفته و خفته را شکوفا کنند و آن را به صورت یک مهارت درآورند.
۳- سایکوسیبرنتیک، روان‌شناسی خلاقیت: این کتاب بسیار مشهور است، کتاب در سال ۱۹۶۰ نوشته شده است و سالهاست که جزو برترین کتاب‌های کلاسیکی که می‌توانند به ارتقای شخصی و زندگی خوانندگان کمک کنند، قرار دارد.
نویسنده این کتاب، یک جراح زیبایی برجسته آمریکایی بود به نام مکسول مالتز است که در سال ۱۸۹۹ به دنیا آمد و در سال ۱۹۷۵ درگذشت.
آدم تصور می‌کند که یک جراح پلاستیک باید مشغول‌تر از آن بوده باشد که کتاب بنویسد و راه زندگی توصیه کند، اما در مورد دکتر مالتز این طور نبود.
خودش در این کتاب در جایی نوشته است:
چهل سال است که به کار جراحی پلاستیک مشغولم، در این مدت تصاویر جسمانی صدها، بلکه هزارها انسان را تغییر داده‌ام، کار رضایت‌بخشی دارم، سازنده هستم. چانه‌ها را صاف کرده‌ام، بینی‌ها را تراشیده‌ام، زخم‌های زشت را از صورت‌ها برداشته‌ام، چین و چروک و گوشت‌های اضافی صورت‌ها را محو کرده‌ام.
دلیل این همه مراجعه مردم گواه این حقیقت است که آنها به تصویر جسمانی خود اهمیت می‌دهند و چرا ندهند؟ چرا نباید مردم به فکر سر و وضع و قیافه خود باشند؟ انسان عاقل و بالغ همین کار را می‌کند.
در نقش جراح پلاستیک به بسیاری از مردم کمک کرده‌ام، تا احساس بهتری از خود پیدا کنند و با این حال، زندگی همه‌اش به صورت زیبا نیست. نیروی دیگری هم هست که می‌تواند می‌تواند جراحات ذهنی شما را پاک کند. این نیرویی است که می‌تواند حتی در دنیای پرآشوب ما و حتی وقتی حوادث برخلاف میل ما اتفاق می‌افتند به ما احساس امنیت بدهد.
بحث بر سر تصویر ذهنی ماست.
شکسپیر در داستان هاملت می‌نویسد: «سلاح برگیرید و در برابر دریای مشکلات بایستید
برای رسیدن به زندگی خلاق باید سلاح برگیرید، باید خود را با سلاح‌های پرقدرت مجهز کنید تا به وقت لزوم و در برخوردها با شداید از آن استفاده کنید.
در قسمت دیگری از کتاب او روزی از زندگی خود را برایتان تعریف می‌کند که زندگی‌اش را تغییر داد، روزی که او تازه انترن شده بود و پدرش به شوق دیدن پسر در لباس سفید می‌خواست به دیدن او در بیمارستان بیاید. اما به ناگاه، خبری ناخوشایند با تلفن به دکتر مالتز داده شد: پدر او در مسیر راه با کامیون تصادف کرده بود و درگذشته بود. دکتر مالتز در این کتاب شرح می‌دهد که چگونه نه‌تنها از آن شوک به درآمد، بلکه زندگی خلاقی در پیش گرفت.
این کتاب را انتشارات شباهنگ منتشر کرده است.
۴- مگاخلاقیت: این کتاب زیبا را دکتر اندره جی. الینیکف نوشته است، او تا سال ۲۰۰۲، یک سرهنگ روسی بود، اما در این زمان به امریکا نقل مکان کرد تا دانشجوی کالج نیروی هوایی امریکا شود!
اما تخصص اصلی او علوم نظامی نیست، بلکه آموزش خلاقیت و شیوه‌های ذهنی رسیدن به این مهارت است.
این کتاب مملو از تمرین‌های عملی خلاقیت است و پر از حکایت و داستان‌های و مثال‌هایی است که می‌تواند شگفت‌زده‌تان کند. این کتاب را انتشارت رسا منتشر کرده است.
۵- پرورش استعداد همگانی ابداع و خلاقیت: این کتاب نوشته دکتر الکس اس اسبورن است و انتشارات نیلوفر آن را منتشر کرده است.
ظاهر کتاب ممکن جذاب به نظر نرسد و فونت کتاب هم مقداری ریزتر از معمول است.
این کتاب هم مملو از نکات تاریخی و حکایت‌هایی است که شما را تشویق به یادگیری خلاقیت و شهامت دست زدن به ابداع می‌کند.
۶- خلاقیت، تفکر انتقادی: این کتاب نوشته آنتونی وستون است.
بریده‌ای از کتاب:
خلاقیت همان طور که خواهیم دید نوع خاصی از بازیگوشی را می‌طلبد، اما وادادن نیست. خلاقیت کار می‌طلبد.از ادیسون نقل شده است که الهام تنها یک درصد نبوغ را تشکیل می‌دهد و ۹۹ درصد بقیه، عرق جبین ریختن است. شاید او کمی مبالغه کرده باشد. من می‌گویم ۲۰ درصد الهام و ۸۰ درصد عرق ریختن، اما خود همین هم، کم عرقی نیست!
این کتاب را انتشارات آمه منتشر کرده است.
۷- مغز و خلاقیت: بررسی خلاقیت از دید نوروساینش. این کتاب را ماریو توکورو و کن موگی نوشته‌اند. این کتاب را نشر دانژه منتشر کرده است.
۸- هنر نوآوری: این کتاب را تام کلی نوشته است که یک مشاور اقتصادی، نویسنده و سخنران برجسته در زمینه خلاقیت و نوآوری است.
این کتاب با نقل داستان‌هایی از مسیر حرکت شرکت‌های بزرگ فناوری به کار کسانی می‌خورد که از زاویه خلاقیت صنعتی به پدیده خلاقیت نگاه کنند.
کتاب‌های ۹ ۱۰و ۱۱: انتشارات مبلغان سه کتاب جالب دارد که خواندنش برای کسانی که می‌خواهند مسیر خلاقیت و داستان موفقیت شرکت‌ها و حتی کشورها را درک کنند، مفید است.
عنوان این سه کتاب: ساخت چین،‌ شگردهای دل در تسخیر بازار، سرگذشت شگفت‌انگیز گوگل است.
خواندن این سه کتاب را به دوست‌داران فناوری و خلاقیت توصیه می‌کنم.
 
+ نوشته شده در  سه شنبه هشتم فروردین ۱۳۹۱ساعت 21:27  توسط عليرضا خلعتبري  | 

چاپفرستادن به ایمیل
آیا تا به حال توجه کرده اید که در هر فرهنگی تمایل براین است که اطراف خودمان را برای پیدا کردن راهبر جستجو کنیم ؟ این یک ضعف است . آیا زمان آن فرا نرسیده است که درون خودمان را جستجو کنیم تا ببینیم چگونه در قرن بیست ویکم می توانیم خود راهبری باشیم که می­خواهیم و به آن نیاز داریم ؟ من فکرمی کنم قطعاً رسیده است .

راهبری یعنی گفتن این که کارکنان چه کاری باید انجام دهند . کارکنان به مدیر به چشم یک قهرمان نگاه می کنند . مدیران در پیشبرد اهداف لازم اند تا مسائل پیش آمده را حل کنند،چون به تخصص تکنیکی آن ها نیاز است و می دانند چگونه از پس کارها برآیند.آن ها باید توان این را داشته باشند تا کشتی را در امواج خروشان به پیش ببرند!
الگوهای سنتی کسب و کار در دنیای امروز به کار نمی آیند. امروزه همزمان با فرسایش الگوهای عصر صنعتی، قدرت ازفروشندگان به خریداران منتقل شده است. راهبری کسب وکار امروزه به یک استاد شعبده بازی و یک شنونده دلسوز نیاز دارد. او باید در امور کسب وکار فهیم ، دارای قدرت درک شهودی باشد .
راهبران باید بتوانند انرژی انسانی را به حرکت درآورده،آن را تنظیم کنند و به سوی یک هدف مشترک که همانا ایجاد ارزش بیشتر برای مشتری است جهت دهند تا یک شرکت سودده ایجاد کنند. شرکت هایی که مراتب بالا تری از رضایت مشتری و کارمند را دارا هستند .
من معتقدم در قرن بیست و یکم برای راهبران کسب وکار موفق هفت ویژگی وجود دارد :
۱) تفکر خلاق
انیشتین گفت " جهانی که خلق کرده ایم حاصل طرز تفکر ماست " . هیچ چیز در آینده بدون روش های بنیادی نو اندیشی تغییر نخواهد کرد . اگر بخواهیم دنیای جدیدی خلق کنیم ابتدا باید تفکر خود و زمینه های فکریمان را تغییر دهیم ٪٨٠ مردم واکنشی فکر می کنند. آن ها زحمت می کشند تا چیزی را برطرف کنند. (معمولاً یک مشکل را ! ) ٪٢٠ دیگر متفکران خلاق هستند آن ها عمل می کنند تا چیزی را به وجود آورند. (خلق کنند). متفکران خلاق از پرسش" چه امکانی وجود دارد ؟ "ترقی می کنند . متفکران واکنشی می پرسند " چه چیزی اشتباه است ؟ یا "چه کسی را باید سرزنش کرد؟ " متفکران واکنشی در واکنش و پاسخ به محیط زندگی می کنند . متفکران خلاق فراتر از محیط می روند .
۲) مهارت بعدی برای راهبرکسب وکار، آمادگی برای تحول است
شخصی که آمادگی تغییر دارد، از تحول استقبال می کند. آن­ها مراحل تغییر و چگونگی اثرآن را بر اغلب کارکنان می دانند و در دخیل کردن کارکنان درآن، مهارت دارند . برخی از کارکنان در برابر تغییر مقاومت می­کنند زیرا آن­ها را مجبور می­کند از گوشه دنج خود بیرون آیند. یک راهبر می داند چگونه کارکنان را از کنج راحت خود با بزرگی و احترام بیرون آورد. او به افراد کمک می­کند به درک مشترکی از گذشته برسند و علت تغییر را دریابند. سپس با ارائه تصویری مثبت از آینده، از طریق فعالیت هایی که همه با آن موافق باشند، آن ها را در جهت درست حرکت می دهد
۳) یک راهبر، معمار چشم اندازهای دور است
این وظیفه ابتدایی اوست تا محیط پویایی را بسازد که فرهنگ نامیده می­شود. فرهنگ روح تعهد است. راهبر یک فرهنگ پیشه­ی ماهر است . او پیکره محیطی را می­تراشد. کارکنان را تحریک ، تشویق و دعوت می کند تا بهتر از آنچه می توانند باشند . راهبر معمار می داند که توانایی خلق محیطی مغذی و چالش بر انگیز برای رشد کارکنان بسیار مهم تر از هر توانایی تکنیکی دیگری است .
۴) پیشرفت مداوم
راهبر امروزی به طورمنظم با عقاید کهنه به چالش برمی خیزد و نسبت به یادگیری و اعمال آن آموخته ها در دنیای واقعی پر شور و با حرارت است. او معمولاً سؤال مورد علاقه مرا می پرسد " چه کسانی چیزی را متفاوت از آنچه که برای من معمول است، انجام می دهند و چه چیزی می توانم از آن ها بیاموزم ؟ "
۵) راهبر جدید با اصالت است
این که شما چه کسی و چگونه هستید به اندازه آنچه می دانید مهم است. خودتان را در بالاترین استاندارد ها نگه دارید. چیزی را که از خود انتظار ندارید از دیگران توقع نداشته باشید. دوستدار حقیقت باشید و حقیقت را بگویید. محترم ترین راهبران آنانی هستندکه در تمام کارهایشان راستگو، بی­پرده و شفاف اند .
۶) مربی
یک راهبر باید مربی باشد و نه یک توصیه گر . او باید فضا را برای اتفاقاتی که می افتد باز بگذارد. گفته می­شود وقتی راهبران به وظیفه خود به درستی عمل کنند کارکنان باور می کنند که کار را خودشان انجام داده اند. راهبران باید به کارکنان کمک کنند تا به مسائل از زاویه دیگری نگاه کنند، سؤالاتی را مطرح نمایند که کارکنان به یادگیری تشویق شوند.
۷) راهبر یک انسان دور اندیش است
به وضوح مستند است که راهبران دور اندیش در بسیج پتانسیل بشری موفق هستند. یک دوراندیش برای جهت­مندی انرژی ها، مرکزیت ایجاد میکند. اهداف واضح با چارچوب معین کارکنان را به تصمیم گیری و تلاش وا می­دارد. امروزه نیاز به شیوه ی جدید در راهبری به طور مشخص احساس می شود . به سبک وسیاق خودتان به دقت بنگرید و ببینید آیا برای زندگی و راهبری در قرن بیست و یک آماده هستید یا نه
+ نوشته شده در  سه شنبه هشتم فروردین ۱۳۹۱ساعت 21:26  توسط عليرضا خلعتبري  | 

از یک گروه از دانش اموز خواستد اسامی عجایب هفتگانه را بنویسند...
علی رغم اختلاف نظر ها، اکثرا اینها را جزو عجایب هفت گانه نام بردند:
اهرام مصر
تاج محل
 دره بزرگ (به نام گراند کانیون در امریکا(
کانال پاناما
کلیسای پطرس مقدس
دیوار بزرگ چین
آبشار نیاگارا


 
آموزگار هنگام جمع کردن نوشته های دانش آموزان، متوجه شد که یکی از آنها هنوز کارش را تمام نکرده است.
از دخترک پرسید که آیا مشکلی دارد...
دختر جواب داد : بله کمی مشکل دارم، چون تعداد شگفتی ها خیلی زیاد است و نمیدانم کدام را بنویسم!...
آموزگار گفت: آنهایی را که نوشته ای نام ببر شاید ما هم بتوانیم کمک کنیم...
دخترک با تردید چنین خواند:
به نظر من عجایب هفت گانه دنیا عبارتند از:
دیدن
شنیدن
لمس کردن
چشیدن
احساس کردن
خندیدن
دوست داشتن

اتاق در چنان سکوتی فرو رفت که حتی صدای زمین افتادن سنجاق شنیده می شد...!
آن چیزهایی که به نظرمان ساده و معمولی میرسند، آنها را نادیده و دست کم میگیریم، حقیقا شگفت انگیزند...با ملایمت به یادمان می آورند که با ارزش ترین چیزهای زندگی ساخته دست انسان نیستند و آنها را نمیتوان خرید ، آن قدر خود را مشغول نکنید که بی توجه از کنارشان بگذرید...
شاد و خوب باشيد

+ نوشته شده در  سه شنبه هشتم فروردین ۱۳۹۱ساعت 7:12  توسط عليرضا خلعتبري  | 

مطالب قدیمی‌تر